New York Times'tan çarpıcı Erdoğan analizi!

New York Times'tan çarpıcı Erdoğan analizi!
New York Times'ın son analizine göre Türkiye'de hükümet hem muhalifleri bastırıyor hem de imajını korumaya çalışıyor

ABD’nin en güçlü gazetelerinden New York Times’da bugün Tim Arango ve Ceylan Yeğinsu’nun imzalarıyla ilginç bir haber-analiz yayınlandı. “Türkiye bir yandan muhalifleri susturmaya bir yandan yurtdışındaki imajını korumaya çalışıyor” başlıklı analizde son dönemde yaşanan gelişmeler değerlendiriliyor.

Haberde Gezi Parkı protestoları sırasında başkent Ankara’da Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşme yapan Taksim Dayanışma Platformu üyelerinden mimar Eyüp Muhçu’nun ifadelerine yer veriliyor.

Muhçu gazeteye yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay savcılığa çağrıldığını ve protestoları kimin başlattığıyla ilgili geniş kapsamlı inceleme kapsamında soruşturulduğunu belirterek, “Somut bir suçlama yok yine de resmi olarak ifade vermek için çağırıldık. Peki neden?” diyor ve hükümet adına yanıtın belli olduğunu söylüyor: “Muhalefeti susturmak.”

Muhçu, “Öyle bir noktaya geldi ki üyeler düşünceleri nedeniyle soruşturmaya uğrama korkusu olmadan tweet bile atamaz oldu” derken New York Times da mühendisin hükümeti açık bir dille eleştirmeye cesareti olan az sayıdaki aktivistten biri olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte “tarihi askeri darbelerle, polis şiddetiyle, işkenceyle ve kayıplarla dolu bir ülkede, birçok Türk ve yabancı uzman, protestoların ardından çok daha ağır baskılar beklediklerini ifade ediyorlardı” denilen haberde TOBB-ETÜ’den Şaban Kardaş’ın, “Bu bir cadı avı değil ancak şüphesiz hükümet ipleri eline aldı. Bu önleyici bir hamle, böylece protestoların yeniden düzenlenmesini önlemeye çalışıyorlar” sözlerine de yer veriliyor.

New York Times’a göre analistlerin ortak yorumu şu: Hükümet hassas bir denge tutturdu. Özellikle önümüzdeki 18 ayda üç seçim olacağı düşünüldüğünde, kendilerini eleştirenlerin sokaklara çıkmasını önleyecek kadar yoğun ancak Türkiye’nin uluslararası kamuoyundaki özellikle de finans çevrelerindeki imajının daha fazla bozulmamasını sağlayacak kadar da güçlü olmayan bir baskı kurdu.

German Marshall Fund Ankara büro şefi Özgür Ünlühisarcıklı, “Burası Türkiye, AB’ye aday ve NATO üyesi bir ülke. Bazı şeyler Belarus’ta normal olabilir ancak burada kabul edilemez” diyor. Bununla birlikte Ünlühisarcıklı, “Türkiye’de yaşananlar medeni, demokratik bir ülke için kabul edilemez” ifadelerini de kullanıyor.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com