New York'ta sevinç: 24 saat cinayet yok!

New York'ta sevinç: 24 saat cinayet yok!
New York'un yakın tarihinde ilk kez bir gün boyunca şiddet içeren suç işlenmedi.

New York emniyet müdürlüğü sözcüsü, geçtiğimiz Pazartesi'nin kentin bilinen en "kansız günü" olduğunu söyledi. Buna göre polise gün boyu tek bir cinayet, adam vurma, bıçaklama ya da şiddet içeren başka suç şikayeti gelmedi.
 
Kentte Temmuz ayında cinayetler rekor sayıya ulaşmış, hatta bir bulvar gazetesi "kanlı yaz" tanımını kullanmıştı. Ancak genel olarak cinayet oranları 1960'lardan beri en düşük seviyeye inme yolunda. Fakat cinayet oranları düşerken, genel suç vakaları %3 arttı.
 
Özellikle akıllı telefonlara olan "talep" yüzünden hırsızlık vakalarında artış olduğu belirtiliyor. Buna karşılık cinayetler geçen yıla göre %23 azalarak son 50 yılın en düşük seviyesine indi.
 
“Durdur ve Ara”
 
Sekiz milyon nüfuslu New York'ta bu yıl 366 cinayet işlendi. Buna karşılık çetelerin kol gezdiği 2,7 milyon nüfuslu Şikago'da 462 kişi öldürüldü.
 
ABD'deki diğer kentlerle karşılaştırılınca da kişi başına cinayet oranlarının New York'ta çok düşük olduğu göze çarpıyor. Bazıları bunu New York Emniyeti'nin yoğun kampanyasına, özellikle de çok sayıda ruhsatsız silah ele geçirilmesini sağlayan "Durdur ve Ara" politikasına bağlıyor. Ancak bu politikayı eleştiren çevreler, yüzbinlerce siyah ve Latin kökenli gencin sebepsiz yere durdurulduğunu söylüyor. (CTK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com