New York'ta yolsuzluk skandalı!

New York'ta yolsuzluk skandalı!
11 Eylül İkiz kulelere yönelik El Kaide saldırılarının ardından Amerika’da halkta büyük bir travma yaşanmıştı

Dünya yolsuzluk ve rüşvetlerle çalkalanır oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de bu furyaya katılan son ülke oldu.11 Eylül İkiz kulelere yönelik El Kaide saldırılarının ardından Amerika’da halkta büyük bir travma yaşanmıştı.

Vatanseverliğin aşırı boyutlarda olduğu ABD’de insanların bu duygularını kullanan aralarında polis ve itfaiyecilerin de bulunduğu dolandırıcılık ortaya çıkarıldı.

Sosyal yardım dolandırıcılığı iddiasıyla New York’ta gözaltına alınan onlarca polis ve itfaiyeci arasında 11 Eylül saldırılarında yardım çalışmalarına katılan polis ve itfaiyecilerin de olduğu belirtildi.Savcılık geniş çaplı yolsuzluk soruşturması kapsamında 72 polis, 8 itfaiyeci ve 5 cezaevi görevlisi bulunduğunu açıkladı. Gözaltına alınanların bazılarının 11 Eylül 2001 saldırılarında görev yaparken sakatlandıklarına dair sahte başvurularda bulundukları söyleniyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, resmi kuruluşlara milyonlarca dolara malolan yolsuzluklar ortaya çıkarıldı.

Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance, "Utanmazlık şok edici boyutlarda" diye konuştu.Savcı Vance, "Gözaltına alınanların bir çoğu 11 Eylül’deki çalışmaları nedeniyle psikolojik rahatsızlıklar geçirdiklerini söyleyerek sosyal yardım sahtekarlığı yapmış. Böyleleri kendi canları ve güvenliklerini tehlikeye atarak kente hizmet edenlerin itibarını da lekeliyorlar” diye konuştu.

Aralarında emekli bir polis memuru ile New York polis teşkilatı içinde engellilere danışmanlık yapan bir görevlinin de bulunduğu dört kişi Salı günü “büyük hırsızlık” suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

Yargı önüne çıkarılan kişiler eski polis ve itfaiye görevlilerine sosyal yardım alabilmek için nasıl sahte psikolojik sorunlar öne sürebilecekleri, yapılan testlerde engelli çıkabilmek için neler yapmaları gerektiği konusunda yol göstermek ve karşılığında on binlerce dolar almakla suçlanıyorlar.New York’ta ortaya çıkarılan sosyal yardım yolsuzluğunda elebaşı olmakla suçlanan dört kişi 1 milyon dolara varan kefaletle serbest bırakılırken, yolsuzluğa karışan kişilerin yöntemleri de oldukça kurnazca ve kitabına uydurulmuş görünüyor.

Emekli bir polis memurunun doktorlara, panik atak geçirdiğini, evden çıkamadığını söyledikten sonra sosyal medyaya jet ski yaparken çekilmiş fotoğraflarını koymuş.

İnsanlarla ilişki kuramadığını söyleyerek sosyal yardım talep eden birinin ise, bir sokak festivalinde tezgah açıp satış yaptığı tespit edilmiş.

Dünyanın neresinde olursa olsun söz konusu yolsuzluk, rüşvet, rant, savaş ise mutlaka işi kitabına uyduran kendince zeki, kurnaz kişilerin hazin sonunu yine dünya gündeminde ilk sıralarda aldıkları cezaların yanında önümüzde duruyor. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com