New York'taki Boşnakların cami dayanışması

New Yorktaki Boşnakların cami dayanışması
New York'ta yaşayan Boşnaklar, cami için yardım gecesinde bir kaç saat içinde 105 bin 663 dolar topladılar

NEW YORK (AA) - New York'ta yaşayan Boşnaklar, kuruluşunun 20. yılını kutlayan New York Bosna İslam Merkezi'nin (BiHCNY) yaptıracağı yeni cami için yardım yemeğinde, 105 bin 663 dolar topladılar. 

Yaklaşık 20 yıl önce Bosna Soykırımı'ndan kaçan Boşnakların yaşadığı New York'ta yapılacak olan İslami Merkez için bağış gecesi düzenlendi. Bosna-Amerikan televizyonundan canlı yayınlanan yardım etkinliği, Hafiz Aziz Alili'nin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Koronun okuduğu ilahiler ve Boşnak gençlerin folklor gösterileri, yardım yemeğine renk kattı.

Bağış için davetlilerin sıra oluşturduğu gecede, davetlilerden makbuz karşılığında bağış kabul edilirken, gecenin sonunda toplanan yardım miktarı 105 bin 563 dolara kadar çıktı. 

Daha önce Yahova'nın Şahitleri'nin ibadetgahıyken kapanan ve daha sonra Boşnaklar tarafından satın alınarak camiye çevrilen yer, ödüllü mimar Yunus Ademoviç'in çizdiği projeyle 2 yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin lira maliyetle tamamlanacağı belirtildi. Bina, projenin tamamlanmasıyla caminin yanısıra kütüphane, konferans salonu gibi eğitim ve kültürel amaçlı faaliyetlere de imkan tanıyan İslami kültür merkezi olarak hizmet verecek.

Başta Asim Cemaloviç, İmam Mehdi Demiroviç'in olduğu ve Houstan'dan gelen Bosna Amerikan toplum liderlerinden Amel Kuburoviç'in katıldığı yardım gecesine New York'ta yaşayan Boşnaklar yoğun ilgi gösterdi. Gecenin Türk davetlileri arasında ise Türkiye'nin New York Başkonsolos Muavini Serhat Akkoç, Türk-Amerikan Dernekleri (TADF) Başkan Yardımcısı Gökhan Gelişen, eski TADF Başkanı Ali Çınar, Türk toplum temsilcisi Dr. Hakan Karalok ve Suat Dünderen gibi isimler yer aldı. 

-"Milli davanıza destek verdim"

Gün içinde, New York'taki Türk toplumunun düzenlediği Ermeni iddialarını protesto mitingine katılarak destek veren Bosna Amerikan toplum temsilcilerinden Sıdıka Lemes, yardım gecesinde Türk davetlilerin masasına gelerek onlarla yakından ilgilendi.

Lemes, AA'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'yi çok sevdiğini bu yüzden de Ermenilerin soykırım iddialarına karşı protesto gösterisine katıldığını bildirdi. Bosna'da gerçek soykırımın şahidi olduğunu belirten Lemes, ''Sözde soykırım iddialarına karşı, sizin milli davanızda size destek olmaya çalıştım'' dedi. Lemes, Türkiye'deki seçimleri de büyük bir heyecanla izlediğini ve alınan sonuçlardan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com