Nihayet Yıkıldı

Nihayet Yıkıldı
Saray Mahallesi Gümüşeşik Sokak'ta bulunan 2 katlı metruk ahşap evin bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ve bakımsız ahşap evin "Mahallenin Korkulu Rüyası" haline geldiğini gazetemizin manşetinden daha önce duyurmuştuk

Saray Mahallesi Gümüşeşik Sokak'ta bulunan 2 katlı metruk ahşap evin bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını ve bakımsız ahşap evin 'Mahallenin Korkulu Rüyası' haline geldiğini gazetemizin manşetinden daha önce duyurmuştuk. Ve yetkililer duyarsız kalmayarak mahalle için büyük bir tehlike arz eden evin yıkımına karar verdi. Geçtiğimiz günlerde Kütahya Anıtlar Kurulu'nun izni ile Kütahya Belediyesi yetkilileri tarafından metruk ahşap ev kontrollü bir şekilde yıkıldı.
Kütahya'da Anıtlar Kurulu'nun denetimine ait olup her hangi bir çalışmanın yapılmadığı ve heran yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan yüzlerce ahşap evden birinin de Gümüşeşik Sokakta bulunduğunu duyurarak mahalle sakinleri için büyük bir tehlike oluşturan metruk evin onarılması veya yıkılması gerektiğini yetkililere aktarmıştık. Daha öncede metruk evin mahalleli için tehlike arz ettiği, yıkılması için Anıtlar Kuruluna ve Kütahya Belediyesi'ne başvurduklarını belirten Saray Mahallesi Muhtarı Selahaddin Şan tam olarak bir sonuç alamadıklarını; ancak Akis Gazetesi'nin haberinden sonra yetkililerin kendilerini önemsediklerini söyledi.
Metruk evin yıkılması için yaklaşık olarak 15 yıl mücadele verdiklerini belirten Saray Mahallesi Muhtarı Selahaddin Şan konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Yıkılan metruk evin mahallemiz için çok büyük tehlike arz ettiğini yılmadan usanmadan Anıtlar Kuruluna ve Kütahya Belediyesi yetkililerine defalarca anlattık her seferinde 'binanın temeli sağlam olduğu için yıkıma izin vermeyeceğiz ancak restorasyona izin verebiliriz' şeklinde bize açıklamalarda bulundular. Ancak büyük tehlike oluşturan evin yıkılması için çabamızı sürdürdük. Son olarak Akis Gazetesi'nin haberi ile birlikte baskılarımızı daha da arttırdık ve yetkililer yaptıkları inceleme sonunda evin yıkımına karar vererek metruk evi yıktılar.'
Şan, yıkılan bu metruk ev gibi çok sayıda ahşap yapının Kütahya'da bulunduğunu da anımsatarak yetkililerin bu konuda duyarlı olmalarını, yıkılma tehlikesiyle her an karşı karşıya kalan bu evlerin hem mahalle sakinleri için hemde bu evlerde ikamet edenler için tehlike arz ettiğini dile getirerek Anıtlar Kurulu'nun ve Kütahya Belediyesi'nin duyarlı davranmaları gerektiğinin altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com