Nijerya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uhomoibhi'den D-8 Genel Sekreterliği'ne ziyaret

Nijerya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uhomoibhiden D-8 Genel Sekreterliğine ziyaret
Uhomoibhi:

İSTANBUL (AA) - Nijerya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Martin Ihoeghian Uhomoibhi, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi ile bir araya geldi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Uhomoibhi, ilk olarak İstanbul’da D-8 Genel Sekreterliğini ve Nijerya D-8 daimi Büyükelçiliğini ziyaret etti.

D-8 kaynaklarından alınan bilgiye göre, Uhomoibhi, Musavi ile görüşmesinde Nijerya’nın D-8'e olan desteğini artırarak sürdüreceğini belirterek, "D-8, Nijerya dış politikasında önemli bir yere sahiptir. Zira Devlet Başkanımız Jonathan, her fırsatta D-8'in önemine vurgu yaparak, D-8 içinde daha aktif olmak için gerekli çalışmaların yapılması talimatını sürekli yinelemektedir. Bizzat çalışmalarda gelinen süreci de takip etmektedir" ifadesini kullandı.

Nijerya'nın Türkiye ile geçen sene D-8 toplantılarına en çok ev sahipliği yapan ülke olduğuna dikkati çeken Uhomoibhi, bu yıl da ülkesinin D-8'in pek çok işbirliği çalışmasını organize edeceğini aktardı.

Uhomoibhi, bunun yanında Nijerya'nın İstanbul’da D-8 nezdinde daimi büyükelçilik açarak D-8’e verdiği önemi gösterdiğini de belirtti.

- "D-8’in görünürlüğüne ve bilinirliğine de katkı yapıyor"

Musavi ise D-8 olarak Nijerya’nın desteğini sürekli hissettiklerine değinerek, şunları kaydetti:

"Öncelikle bunun için teşekkür etmem gerekiyor. Nijerya, geçen yıl başta ticaret ve tarım bakanları olmak üzere pek çok kritik toplantıya ev sahipliği yaptı. 2014 yılına baktığımızda da yine Nijerya denizcilik, teknoloji transferi, havacılık gibi pek çok alanda toplantılar düzenleyecek. Bu, sadece D-8 işbirliğini geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda D-8’in görünürlüğüne ve bilinirliğine de katkı yapıyor."

Nijerya’ya, D-8 Daimi Büyükelçiliğini açma inisiyatifi için de ayrıca teşekkür eden Musavi, "Şu an Nijerya bu konuda ilk üye ülke. Umarım Nijerya’nın bu adımı diğer ülkeleri de teşvik eder" değerlendirmesinde bulundu.

Musavi, D-8 olarak Afrika Birliği ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile ortak konularda iş birliği yapmak istediklerini ifade ederek, Afrika’daki uluslararası kurumlarla geliştirilecek iş birliğinde Nijerya’nın da desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

D-8 üyesi Nijerya'nın açıklanan son rakamlara göre Afrika’nın en büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Musavi, ülkenin bu potansiyelini ve gücünü daha aktif kullanmasının D-8’in gelişmesine de çok büyük katkı yapacağını vurguladı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com