Nimet Abla'nın şöhreti İngiltere'de

Nimet Abla'nın şöhreti İngiltere'de
İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Guardian, piyango biletleri ile şans dağıttığına inanılan İstanbul Eminönü’ndeki Nimet Abla gişesini sayfalarını taşıdı.

İstanbul’un en talihli gişesi, şans oyunlarında Türklerin iştahını doyuruyor ‘başlıklı yazısında gazete, ‘Nimet Abla, dünyanın en şanslı piyango gişesi olabilir ama İstanbul’un kesinlikle en popüleri’şeklinde yazdı.

İnsanların uzak mesafelerden bilet almak için Nimet Abla’ya geldiklerini ve hatta aldıkları biletleri başka şehirlere postaladıklarını yazan gazete, Türkiye’de her 10 piyango biletinden bir tanesinin burdan satın alındığını ve gişenin artan talebe karşılık vermek için geçen yıl internet üzerinden satışa başladığını ifade etti.

Nimet Abla gişesinin kuruluş tarihinden hatırlatmalar yapan İngiliz gazetesi, 6 yıldır gişede çalışan Ayhan Karagül’ün görüşlerini şöyle aktardı: ‘1988 yılından bu yana yeni yıl özel piyango çekilişindeki ikramiyelerden biri Nimet Abla’dan satılan biletlerden birine isabet ediyor. Çok sayıda bilet satıyoruz en az biri mutlaka kazanıyor’

‘İslam dininde kumar haram ama...’

Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İslam dininde kumarın haram olduğunu hatırlatmasına karşın Türkiye’de şans oyunlarında oynanan biletlerin satışının giderek arttığını ifade eden gazete şöyle devam etti: ‘Türkiye’de 2010 yılına göre şans oyunlarındaki satışlar 2011’de yüzde 14.3 yükseldi. Bu da devlet gelirine 2 milyar Türk lirası kazanç sağladı. Ülkedeki dindar muhafazakarlar Türklerin şans oyunlarında durmak bilmeyen oynama doyumsuzluğundan yakınıyor. Ancak bu o kadar kötü değil; Türkiye’deki son 10 yılda şans oyunlarından kazanılan para ile ülkenin dört bir yanında 30 okul inşaa edildi, öğrenci yurtları yapıldı ve rehabilitasyon merkezleri kuruldu’.

Nimet Abla kimdir?

Asıl adı Melek Nimet Özden olan Nimet Abla, Eminönü’nde ilk olarak 1928 yılında Türk Tayyere Cemiyeti’nin çıkardığı piyango biletlerini satarak işe başlar. 1931 yılının yılbaşında sattığı biletlerden büyük ikramiye çıkınca ünü kısa sürede İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye yayılır.(VİA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com