Nisan Ayında Kar Yolları Kapattı!

Nisan Ayında Kar Yolları Kapattı!
Türkiye'de 25 yıl sonra bir ilk yaşanıyor ve Nisan ayında ülkenin birçok yerinde kar var...

ANKARA
Ankara'da son günlerde etkili olan soğuk ve yağışlı hava zaman zaman yerini kar yağışına bırakıyor. Başkent'te öğle saatlerinde kısa süreli kar yağışı görüldü. Nisan ayı ortasında yağan kar yağışını vatandaşlar şaşkınlıkla karşıladı.

BARTIN
Bartın'da yaklaşık 25 yıl sonra yeniden Nisan ayı içerisinde kar yağarken, hava sıcaklığı ilk defa sıfır (0) dereceye düştü.

Bartın'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı devam ederken, Nisan ayının 12'sinde yağan kar yağışı şaşkınlığa sebep oldu. Yaklaşık 25 yıl önce Nisan ayında kar yağan Bartın, 25 yıl sonra yeniden kar yağışını gördü. Tarihler 12 Nisan'ı gösterirken, Bartınlılar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı etkili oluyor. Yıllar önce 7 dereceye düşen hava sıcaklığı 2011 yılında 0 dereceye kadar düştü. Sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışı şehri beyaz örtüye bürüdü. Yağış ile birlikte ulaşımda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Bartın'da yüksek kesimlerde kar kalınlığının 3 ile 6 santimetre arasında olduğu belirtildi. Bartın-Amasra yolunun Hava Radar mevki ve Bakacak mevkiinde yolda biriken kar sebebiyle araçlar kontrollü bir şekilde seyir etti. Kar yağışının akşam saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

ERZİNCAN
Erzincan'da sabah saatlerinde etkili olan nisan karı şehri beyaza bürüdü.Erzincanlılar güne kar ile uyandı. Bahar mevsiminin yaşandığı kent genelinde aniden bastıran yağış sonrası belediye tarafından şehrin ana arterlerine dikilen laleler ve bir hafta önce çiçek açan kayısı ağaçları kar altında kaldı. Nisan karının keyfini çıkaran vatandaşlar kar altında gezinti yaptı. Yer yer etkisini artıran kar yağışı hayatı olumsuz şekilde etkiledi.

Öte yandan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzincan-Sivas karayolu Sakaltutan ve Kızıldağ mevkileri kısa süreli ulaşıma kapanırken, Erzincan-Gümüşhane karayolu Pöskedağı mevkiinde ise ulaşım güçlükle sağlanıyor. Erzincan-Sivas karayolunda bazı araçlar yolda mahsur kaldı.Polis ekipleri, Sivas istikametine giden araçları, Erzincan-Sivas karayolunun 11. kilometresindeki TIR parkında önlem amaçlı bekletiyor. Bu arada, Karayolları 64. Şube Şefliği'ne bağlı ekipler, karla mücadele ve tuzlama çalışması yapıyor.

ERZURUM
Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 80 köy yolu ulaşıma kapandı. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı eksi 3 derece ile Erzurum'da ölçüldü. AA muhabirinin Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı etkili oluyor. Bahar mevsiminde görülen yoğun kar yağışından vatandaşlar olumsuz etkilendi. Bölge illerinden Erzurum'da 75, Muş'ta 3 ve Ardahan'da 2 olmak üzere toplam 80 köy yolu, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. İl Özel İdare Müdürlüklerine bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşım açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kent merkezlerinde de etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Son yağan karla birlikte kar kalınları Erzurum'da 6, Ardahan'da 8, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 15, Bayraktepe Kayak Merkezi'nde ise 125 santimetre olarak ölçüldü.

Sabah kar sürprizi ile karşılayan kent merkezlerindeki vatandaşlar, araçlarında kar temizliği yaptılar. Bölgede gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları da Erzurum'da eksi 3, Kars ve Ardahan'da eksi 2, Erzincan'da 5 derece olarak ölçüldü. Bahar mevsiminde, yazlık lastiklerin takıldığı bir dönemde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi, karayollarında da ulaşımın aksamana neden oldu. Özellikle yazlık lastiklerini takan bazı araçların, Erzurum-Erzincan karayolundaki buzlanma nedeniyle, zaman zaman yolda kaldığı bildirildi. Erzincan-Sivas karayolunun 15. ve 30. kilometlerindeki buzlanma ve tipi nedeniyle de ulaşım güçlükle sağlanıyor. Erzincan'dan Sivas istikametine zincirli araçların gitmesine izin veriliyor. Erzincan-Gümüşhane karayolundaki karla mücadele ve tuzlama çalışmaları dolayısıyla Gümüşhane istikametine giden araçlar, Yalnızbağ mevkisinde önlem amaçlı bekletiliyor.

Bu arada Rize-Erzurum yolu da Ovit Dağı'nda düşen çığ sebebiyle kapandı. Ovit Dağı'nda meydana gelen çığ nedeniyle 4 araçta mahsur kalan 16 kişi akşam saatlerinde kurtarıldı.

MALATYA
Malatya'da sabahın erken saatlerinde yağmaya başlayan kar günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Erken saatlerde yağan kar nedeniyle vatandaşlar güne karla başladı. Sulu yağan kar hayatı olumsuz etkiliyor. Araçlar yayaların üzerine caddelerde biriken kar sularını sıçratıyor. Yeniden kışlık kıyafetlerini giyinen vatandaşlar Nisan ayında kar yağmasının şaşkınlığını yaşıyor. Bazı vatandaşlar caddelerin kar suyu ile dolması nedeniyle işlerine geç kaldı. Kent merkezindeki esnaflar da iş yerlerini önünde biriken sulu karı temizlemeye başladı. AA muhabirinin Meteoroloji Bölge Müdürü Vedat Güneş'ten aldığı bilgiye göre, kar yağışı bu geceden itibaren yerini soğuk havaya bırakacak. 1 derece olan sıcaklığın düşmesi sonucu bu gece ve yarın gece don yaşanacak. Vedat Güneş, kayısı üreticilerini ve yetkilileri yaşanacak donla ilgili uyardı ve gerekli önlemleri almalarını istedi. Öte yandan kar yağışı ilçelerde de etkili oluyor. Arapgir, Arguvan ve Doğanşehir ilçelerinde kar yağışı devam ediyor. Doğanşehir'de kayısı ağaçlarının çiçekleri kar altında kaldı.Hekimhan ilçesinde ise kar yağışı gece yarısından bu yana devam ediyor.

ARDAHAN
Ardahan'da gece etkili olan kar yağışı nedeniyle 10 köy yolu ulaşıma kapandı, kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Nisan ayının ortasında kar yağışı beklemeyen vatandaşlar ev ve iş yerlerinin önünde biriken karı, sürücüler ise araçların üzerini kaplayan karı temizledi. Kar yağışının aralıklarla devam ettiği Ardahan'da kısa süre ulaşıma kapanan Ardahan-Şavşat Karayolunda da ekiplerin çalışması sürüyor. Karayolları yetkilileri, Şavşat karayolunda tipinin etkili olduğunu, ekiplerin yolun kapanmaması için uğraş verdiğini belirtti. Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, gece en düşük hava sıcaklığı kentte sıfır altında 2 derece olarak ölçüldü.

KAYSERİ
Kayseri'de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı yüksek kesimlerde etkili oldu.
Kayseri'de hava sıcaklıklarının düşmesiyle kent merkezinde ara ara kar yağışı oldu. Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışının yüksek kesimlerde daha fazla olduğu öğrenilirken, hava sıcaklıklarının da eksi 2 dereceye kadar düştüğü bildirildi. Kar yağışının yaşanması ile birlikte Tarım il Müdürlüğü yetkilileri de yaptıkları açıklamayla çiftçileri don olayının yaşanabileceği konusunda uyardı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri iki gün boyunca don beklendiğini ve çiftçilerin gereken önlemleri almaları gerektiği duyurusunu yaptı.

TUNCELİ
Tunceli'de bir haftadan beri devam yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Tunceli'de nisan ayında yağmurun ardından kar yağışının başlaması vatandaşları şaşırttı. Gece saatlerinde başlayan yağmur, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Vatandaşları hazırlıksız yakalayan kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Bazı vatandaşlar ise nisan ayında gerçekleşen kar yağışını şaşkınlıkla izledi. Fazla yağış alan Nazımiye,Pülümür ve Ovacık ilçesinde ulaşımın olumsuz etkilendiği öğrenildi.

GAZİANTEP
Gaziantep'te 2 gündür yağan şiddetli yağmur kentte hayatı felç ederken, sabahın erken saatlerinde kış aylarında görülen etkili kar yağışı artık güneşli günleri bekleyen vatandaşlar arasında büyük şaşkınlık yarattı. Yaklaşık yarım saat süren kar yağışı şehri beyaza bürüdü. Gaziantep'te yaklaşık 2 gündür devam eden sağanak yağış dün kentte sele dönüşürken, bugün sabah saatlerinde yağmurla birlikte gelen kar yağışı ise Nisan ayında güneşi bekleyen vatandaşları şaşırttı. Kış mevsiminde kar yağışının yaşanmadığı Gaziantep'te sabahın erken saatlerinden itibaren etkisini gösteren şiddetli kar yağışı zaman zaman tipiye dönüştü. Sabah okula ve işe gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şaşkına dönerken, yağışın devam etmesi bekleniyor.

BOLU
Bolu kent merkezinde yoğun kar yağışı etkili oluyor. Sabah saatlerinde başlayan kar etkisini sürdürüyor. Kar kalınlığı 5 santimetreyi aştı. Araçlarda yolda ilerlemekte güçlük çekiyor. Nisan karının şaşkınlığını yaşayan Bolulular, "Kışın bile böyle bir kar yağmadı. Nisan karı bizi şaşırttı." dedi. Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının devam edeceğini bildirdi.

Nisan karı TEM'i kapattı!
Bolu kent merkezinde bugün saat 08.00 sıralarında başlayan yoğun kar yağışı, saat 10.00'a kadar aralıksız devam etti. Kar kalınlığı 10 santime ulaşırken kent merkezi, TEM ve D-100 Karayolu'nda ulaşım felç oldu. Bolu kent merkezinde çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana gelirken, araçlar rampaları çıkmakta zorlanınca İzzet Baysal Caddesi trafiğe kapatıldı. Belediye ekiplerinin kar temizleme ve tuzlama çalışması sonucu cadde trafiğe açıldı.

Polisler araçlara zincir takıp itmelerine yardımcı oldu!
Saat 09.40 sıralarında, TEM'in Paşaköy mevkiinde bir TIR'ın kayması sonucu Ankara yönü ulaşıma kapandı. Yaklaşık 20 dakika süren çalışmanın ardından TIR çekilerek yol ulaşıma açıldı. Ankara iyönüne giden araçlar Abant gişelerinden D-100 Karayolu'na yönlendirildi. Polisler yolda bekleyen araçların sürücülerine yardımcı olarak zincir takıp, araçları itti.

Otobüs TIR'a çarptı!
Saat 09.30 sıralarında ise TEM'in Çaydurt mevkiinde kar yağışı nedeniyle araçların kayması sonucu 5 araç birbirine girdi. 34 DF 8841 plakalı yolcu otobüsünün önündeki 50 EP 435 plakalı TIR'a arkadan çarpmasının ardından, arkadan gelen 34 GB 3812 plakalı otomobil, 34 YJ 0135 plakalı kamyon ve 06 AK 9870 plakalı otomobil birbirine girdi. Kazada kimlikleri belirlenemeyen 6 kişi hafif yaralanırken, yolda ulaşım tek şeritten sağlandı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com