“Nisan ayında Uşak müdürlüğünü kuracağız”

“Nisan ayında Uşak müdürlüğünü kuracağız”
KOSGEB'in 20. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde yeni vizyon ve yeni destek programları hakkında bilgi veren KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, “Desteklerin erişimi kolay olmazsa hiçbir anlamı yok. 81 ilde teşkilatlanma kararı aldık”

KOSGEB'in 20. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde yeni vizyon ve yeni destek programları hakkında bilgi veren KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, “Desteklerin erişimi kolay olmazsa hiçbir anlamı yok. 81 ilde teşkilatlanma kararı aldık”dedi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, 81 ilde teşkilatlanacaklarını söyledi. Bilgilendirme toplantısına Uşak Valisi Özdemir Çakacak, UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, iş adamaları ve çok sayıda davetli katıldı. KOSGEB'in yeni vizyon ve yeni destek programları hakkında bilgi veren Kaplan, Nisan ayında Uşak Merkez Müdürlüğü'nü açacaklarını da bildirdi.
KOSGEB'in eski KOSGEB olmadığını KOBİ'lerin sıkıntılarını yakından bildiğini belirten Mustafa Kaplan, “Sahadan gelen bir bürokrat olarak yeni dönemde size nasıl yardımcı olabiliriz anlayışı ile hizmet vereceğiz”dedi. Alt yapısı hazır olan illerde KOSGEB Müdürlüklerini peyder pey kuracaklarını anlatan Kaplan, “KOSGEB, ülkemiz için son derece stratejik bir kamu kurumudur. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin küresel rekabet ortamında güçlü olmalarını sağlayan, yüksek nitelikli, öncü bir kurum olma vizyonuyla çok önemli görevler üstlendi. Sorunlarını çözmek, sıkıntılarını gidermek, önlerindeki engelleri aşmalarına yardımcı olmak üzere bütün imkanlarıyla KOBİ'lerimizin yanlarında oldu. Ekonomik ve toplumsal açıdan hayati işlevleri yerine getiren bu işletmelerimizin etkinlik ve verimliliklerinin artması için destek ve hizmetler verdi. Özellikle uluslararası rekabetin arttığı, küresel ölçekte bir krizin yaşandığı son yıllarda KOSGEB'in KOBİ'lerimiz açısından önemi daha da arttı. Bu dönemde, işletmelerimizin en büyük sıkıntılarından olan finansman sorunlarının çözülmesine yönelik kredi faiz desteklerimizle onların dertlerine elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık”dedi.
İşletmelere, girişimcilere, KOBİ'lere yönelik projeleri olan meslek kuruluşlarına ve işletici kuruluşlara, KOSGEB İcra Komitesi tarafından kabul edilen 6 adet destek programı kapsamında geri ödemeli ve geri ödemesiz destekler sağlanacağını belirten Mustafa Kaplan; “KOBİ'lerin bölge, sektör ve ölçek parametrelerine göre farklılaşan ihtiyaçlarını esas alarak hazırlanan yeni destek sistematiğinin kurgulanmasına yönelik çalışmalar neticesinde; Ar-ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı ve Genel Destek Programı'ndan oluşan Yeni Destek Programları hazırlandı. Ar-Ge inovasyon projelerine bir milyon TL'ye kadar destek vereceğiz Yeni destek programlarımız, erişimi kolay, etkin, yalın ve esnek olacak”dedi.
Uşak'ın girişimci bir ruha sahip olduğunu, nüfusuna oranla sanayisinin gelişmiş olduğunu belirten Valisi Özdemir Çakacak ise KOSGEB desteklerinin önemine değindi. Uşak'ın girişimci ruhunun desteklenmesi gerektiğini de belirten Vali Özdemir Çakacak konuşmasında şunları söyledi; “Uşak olarak her zaman söylemekten gurur duyduğumuz girişimci bir ruha sahibiz. Nüfusa oranla güçlü bir sanayiye sahip olmamıza girişimci ruhumuza borçluyuz. Uşak'ın bu girişimci ruhu desteklenmelidir. Sanayicilerimizin KOSGEB'den daha fazla yararlanması için Valilik olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuda çeşitli toplantılar ve çalıştaylar düzenleyebiliriz. 1980'li yıllarda ülkemizin yıllık ihracatı 3 milyar dolar seviyelerindeydi. Bugün 100 milyar dolara geçen bir ihracatımız var. 2023 yılında Türkiye'nin hedefi 500 milyar dolarlık ihracat yapmak. Ülkemiz ihracatta bu hedefi ortaya koyuyorsa Uşak olarak bizimde buna paralel bir hedef belirlememiz lazım”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com