Nobel Aldı Haberi Yok Çünkü!

Nobel Aldı Haberi Yok Çünkü!
Çinli insan hakları eylemcisi Şiaobo'ya Nobel Barış Ödülü verildi. Cezaevindeki Şiaobo'nun ödülü aldığını bilmediği tahmin ediliyor..

Nobel Barış ödülü, geçen yıl hapse atılan Çinli insan hakları eylemcisi Liu Şiaobo’nun oldu. Norveç Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland dün yaptığı açıklamada, Liu’nun “Çin’deki insan hakları mücadelesinin en önemli sembolü olduğunu” söyledi.
Liu, “Çin’de insan hakları konusunda şiddet içermeyen bir mücadele” verdiği için de övüldü. 54 yaşındaki siyasi eylemci, edebiyat profesörü ve yazar Liu Şiaobo, Çin’de geniş kapsamlı siyasi reformları, çok partili demokratik sistemi ve ifade özgürlüğünü savunduğu bir manifesto hazırladığı için geçen yıl aralık ayında 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ödülün açıklanmasının ardından polis, Liu’nun eşi Liu Şia’nın Pekin’deki dairelerinden dışarı çıkmasına ve gazetecilerle konuşmasına izin vermedi. Liu Şiaobo’nun ödülü aldığından haberi olmadığı sanılıyor.
Çin’de CNN’in kararı bildiren yayını kesildi ve twitter benzeri “Sina Microblog”a “Şiaobo” yazanların mesajları silindi. Cep telefonuyla Liu Şiaobo yazılı mesaj göndermeye engel çıkarıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com