Nobel Ödülü'nün sahibi belli oldu

Nobel Ödülü'nün sahibi belli oldu
Nobel Ödülleri'nde fizik ödülünün sahibi 'Tanrı Parçacığı' oldu

2013 Nobel Ödülleri açıklanmaya deva ediyor. Dün açıklanan Tıp Ödülü'nüm ardından bugün de Fizik Ödülü sahiplerini buldu.

İsveç'in başkenti Stokholm'de bugün açıklama yapan Karolinska Enstitüsü, Nobel Fizik Ödülü'ne  Belçikalı François Englert ile İngiliz bilim insanı Peter W. Higgs'i layık buldu. Nobel Komitesi, Peter Higgs ve François Englert'in tanrı parçacığı varlığını öngördükleri için ödüle layık görüldüklerini açıkladı.

Higgs Bozon teorisinin dünyanın nasıl oluştuğunu anlatan parçacık fiziğinin standard modelinin merkezi kısımını oluşturduğu belirtildi. İngiliz bilim insanı Peter W. Higgs ve Belçikalı meslekdaşı François Englert, 1 milyon 250 bin dolarlık ödülü paylaşacak.

HIGGS BOZONO EN KOLAY NASIL TARİF EDİLİR?

İngiltere'de bir fizikçi Higgs Bozonu'nu en anlaşılır şekilde şu şekilde tanımlamıştı:

"Higgs alanı dediğimiz şey, bütün evrenin sahip olduğu tüm alanı ifade ediyor. Bu analojide de bir odayı dolduran tüm insanlar Higgs alanı olarak tarif edilebilir.

"Yine analojiye göre odaya ünlü bir kişi giriyor ve odadaki insanlar bu ünlü kişinin etrafını sarıyorlar. Bu ünlü kişinin odaya girdiği andan itibaren insanların etrafını sarmasından ötürü yürümesi zorlaşıyor ve sarf ettiği enerji de artıyor. Ünlü kişinin bu odada yürüyebilmesi etrafını saran insanlarla birlikte geliştiği için ünlü kişinin çok fazla enerji harcaması gerekiyor. Fakat tam o sırada odaya yeni giren bir kişinin bu oda içerisinde yürümesi daha kolay oluyor."

"Fakat bazen insanlar arasında yayılan bir dedikodu bile tüm insanları küçük bir alanda toplayarak o alanın etrafında bir kümelenme oluşturabiliyor. Yani odaya ünlü biri girmese dahi buna dair yayılacak bir dedikodu ünlü bir kişinin odada olmasıyla eşdeğer etkiyi yaratabiliyor."

"İşte Higgs Bozonu da evrendeki bu alan içerisinde ortaya çıkan uyarılmalar sonucunda bazı parçacıkların tek bir yerde kümelenmiş halini ifade ediyor. Tıpkı bir oda içerisindeki insanlar arasında yayılan dedikodu sonucunda tüm insanların küçük bir alanda toplanması ve diğer alanların boş bir hale gelmesi gibi." (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com