Normalleşme reçetesi!

Normalleşme reçetesi!
Serdar Turgut, Türkiye'nin normalleşme reçetesini yazdı.

Habertürk yazarı Serdar Turgut bugünkü yazısında, ülkenin normalleşmeye başlaması için gereken kriterleri yazdı. Turgut yazısında herkesin normalleşme kriterlerinin farklı olduğunu ve kendisinin asıl önem verdiği kriterin kısaca "ülkenin güçlüleri ile medya arasındaki ilişkilerin normalleşme göstergelerini görmek" olduğunu söyledi.

İşte Serdar Turgut'un yazısının ilgili bölümü:

 

"....Benim Türkiye'nin demokratikleşmeye başladığına dair kriterim şudur: Güçlülerin yurtdışına yapacağı resmi ziyareti izlemek için devletin seçip davet ettiği ve resmi heyetin yanına alındığı düzenin yerine her medya kuruluşunun istediği gazeteciyi istediği yoldan kendi parasıyla geziyi izlemek için görevlendirdiği düzenin gelmesinden ibarettir bu kriter.

Ülkede bazı dengeleri yerli yerine oturtmak için tek başına yeterli olmayabilir bu kriter, ama çok da önemlidir bu gelişmenin olabilmesi.
Şimdiki görünüm bir Baas rejimi medya uygulaması görüntüsüdür, izlemesi için güçlülerin onayının alındığı gazeteciler ile neyin nasıl yazılması gerektiğini onlara anlatmak için çalışan, bunların yazılmasını sağlamakla görevli birçok bürokratla verilen görüntü hiç de hoş değildir.
Bizim bu durumumuzun yurtdışındaki gazeteciler ve bize sanki gerçek demokrasiymiş gibi davranmak zorunda olan o ülkelerin güçlüleri tarafından bilinmediğini sanmak için gerçeklerden iyice kopmuş olmak lazım. Bilin ki bu görüntü bizim ülkenin güçlülerinin ve yıllarını bu mesleğe adamış ve sadece iyi bir iş çıkarmış olmak için hâlâ canla başla çalışan meslektaşlarımızın prestijini ayaklar altına alıyor. Güçlüsüyle medyasıyla hepimizin kişiliklerine darbe vuruyor şimdiki düzen.

Haydi şimdiki durumda hepimize bir ütopya olarak gelecek bir meseleyi de açayım: Gerçeklerin araştırılması ve bulunan gerçeklerin özgürce yazılması için kanallar açık tutulmadıkça Türkiye istediği kadar bölge gücü olmaya çalışsın, istediği kadar ekonomisi güçlü olsun, istediği kadar seçim düzenlesin ve iktidara gelenler istedikleri kadar "Arkamızda çoğunluğun gücü var" desinler, bu ülke bu koşullarda daima ikinci sınıf, geri ve azgelişmiş , olarak nitelendirilecek ve öyle sınıflandırılacaktır. Bizler medya mensupları olarak istediğimiz kadar güçlünün yurtdışı gezilerinde bize ne kadar önem verildiğinin işaretlerini bulup çıkarmaya uğraşalım temelde ilişkilerimiz bugünkü gibi oldukça bize gerçekten saygı duyulamayacağını da bilelim en azından bu konuda kendimize yalan söylemeyelim.

İleri demokrasi için

MADEM konuya girdik, medyadaki gelişmeleri demokrasi kriterimiz yaptım, meseleyi bir adım daha öne götüreyim. Durmadan ileri demokrasi deniliyor ya, bunun da gerçekten olabilmesi için yurtdışı gezilere internet medyası temsilcilerinin ve bazı blog yazarlarının da katılması gerekiyor. O gün gelebilirse, işte o gün Türkiye dünyaya gerçekten örnek olmaya başlayabilecek...." (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com