Norveç'te peynir yangını yol kapattı

Norveç'te peynir yangını yol kapattı
İskandinav ülkelerinden Norveç yangın tarihinde eşine ender rastlanabilecek bir yangın çeşidine sahne oldu.

27 ton Norveç keçi peyniri aşırı ısınma nedeniyle kendiliğinden alev alarak önce yüklü olduğu kamyonu, sonra da içinde bulunduğu tüneli yakarak çökertti.

BBC’nin haberine göre, Norçev’in kuzeyindeki Tysfjord bölgesinde bulunan Brattli tünelinden geçmekte olan 27 ton Norveç keçi peyniri yüklü kamyonda bir anda yangın çıktı.

Kamyonun tünelin ortalarında alev alması ve ortaya çıkan zehirli gazlar nedeniyle müdahala edilemeyen yangın ancak beş gün sonra, peynirin tamamen yanmasıyla söndü. Ancak yangın söndüğünde tünelin önemli bir bölümünün de çökerek kullanılmaz hale geldiği ortaya çıktı.

Yetkililer yangına kamyonun üzerindeki 27 tonluk Norve keçi peynirinin aşırı ısınma sonucu kendiliğinden alev almasının yol açtığını bildirdi.

Bölge Polis Müdürü Viggo Berg, Norveç’te “Brunost” olarak adlandırılan ve lezzeti nedeniyle oldukça fazla tüketilen keçi peynirinin aşırı yağlı ve şekerli olması olması nedeniyle yüksek ısıda kendiliğinden tutuşma özelliğinin bulunduğunu belirterek, “aşırı ısınma halinde peynir tıpkı petrol gibi alev alabiliyor” dedi.(SNK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com