Nostaljik tramvay sitelere uzanıyor, T1 hattı bu yaz bitiyor

Nostaljik tramvay sitelere uzanıyor, T1 hattı bu yaz bitiyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Zafer Meydanı ile İncirli Caddesi üzerindeki nostaljik tramvayı Mesken'e kadar uzatmak için önümüzdeki günlerde kazma vuracak.

Bu hattın Siteler'e kadar uzatılacağını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kent Meydanı Heykel arasındaki çalışmaları hızlandırdıklarını, yaz aylarında T 1 hattını devreye alacaklarını bildirdi. Altepe, 8 vagonun ihalesinin ise çok kısa zamanda yapılacağını, yakın hedefin Terminal Kent Meydanı arasında tramvay olduğunu bildirdi.

Açıklamalarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İncirli Caddesi'ndeki eğim meselesinin hallolduğunu söyledi. Yıldırımlıların tramvayı sevdiğini ve büyük ilgi gördüğünü kaydeden Recep Altepe, "Hattın uzamasıyla birlikte 17 bin kişi taşımayı hedefliyoruz. Bu bölgedeki otobüs yoğunluğu da azalacak. Yıldırım Beyazıt heykeli civarındaki eğitim sorunu hafriyat ve dolgu ile aşılacak. 4 ayda 700 metre ilave tramvay hattı inşa edeceğiz. Önce Mesken'e daha sonra Siteler'e kadar tramvay hattı gidecek" dedi.

T 1 hattında inşaatın Atatürk Caddesi'nde geceli gündüzlü sürdüğünü ve yaz aylarında Kent Meydanı Heykel seferlerine başlayacaklarını vurgulayan Altepe, "Bursalılar inşaat dolayısıyla sıkıntı yaşabilir. Ancak zahmetsiz hizmet olmuyor. Vatandaşlarımızı daha az mağdur etmek için geceli gündüzlü çalışıyoruz. 6,5 kilometrelik hatta kullanılacak 8 vagonla ilgili ihale ise hazır. Önümüzdeki günlerde vagon ihalesini yapıp inşaatın bitmesiyle tramvayın startı vereceğiz. İkinci etapta da hızlı bir şekilde İstanbul yolunda terminale ulaşacağız. Daha sonra ise Bursa'nın 7 noktasına ray döşeyeceğiz. Hedefimiz Bursa'yı demir ağlarla örmek" diye konuştu.

Altepe, T 1 hattının devreye girmesiyle Çatalfırın Viyadüğü’nün de kaldırılacağını anlatarak, "Tramvay çalışmaya başlayınca viyadük işlevini kaybetmiş olacak. Araçlara yol üzerinden dönüş sağlanacak. Bu yüzden viyadüğü de kaldırmayı planlıyoruz. Merkezdeki devam eden kazılar derlenip toparlanınca oraya da el atacağız” diye konuştu.

“ÇATALFIRIN GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİDİR”

Akademik odalar da Çatalfırın Viyadüğü’nün kaldırılmasından yana olduklarını açıkladı. İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, şehir merkezinde görüntü kirliliği oluşturan viyadüğün bir an önce kaldırılmasını istediklerini açıkladı. Şahin, “Şehirlerdeki yapıların ömrü ve kullanım süresi var. Çatalfırın Viyadüğü de ömrünü tamamladı. Cumhuriyet Caddesi’nin bizim de uygun gördüğümüz şekilde araç trafiğine kapatılması bu viyadüğün işlevini yitirmesini sağladı. Çatalfırın Viyadüğü kaldırıldığında, kent estetiği ve silüetini etkileyen görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak”dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com