Noterler Kanunu Yönetmeliği'nde değişiklik

Noterler Kanunu Yönetmeliği'nde değişiklik
Noterler Kanunu Yönetmeliği'nde değişiklik

ANKARA (A.A) - Noterler Kanunu Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı.
     Noterlik Kanunu Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
     Yönetmeliği'n 61'inci maddesinde yapılan değişikliğe göre, temin ve tedariki notere ait olan mühürler, noterlik dairesinin demirbaşı sayılacak.
     İşin icabı ve zaruretine göre noterler birden fazla mühür kullanabilecek. Bu durumda, ihtiyacı belirleyen Adalet Bakanlığı'nın onayıyla 1 numaradan başlamak üzere ve sıra takip eden numaralı birden fazla mühür yaptırılacak.
     Yönetmeliğin 62'nci maddesinin başlığı ''Noterlik mührünün saklanması, devri, iadesi, yenilenmesi ve kaybı'' şeklinde değiştirildi.
     Noterlik mührünün saklanması, devri, iadesi, yenilenmesi ve kaybı hallerinde de Resmi Mühür Yönetmeliği'nde yer alan hükümlere göre işlem yapılacak.
     Noterlik mührünün herhangi bir sebeple kaybolması halinde ise durum derhal odaya da bildirilecek.
     Yönetmeliğin 64'üncü maddesine, ''Noterlikte kullanılmak üzere yeni bir mühür temin edildiği takdirde, kullanılmasına başlanması üzerine birinci fıkra hükmüne göre işlem yapılır'' fıkrası eklendi.
     Aynı Yönetmeliğin 65'inci maddesinin ikinci fıkrası da ''Yabancı memleketlerde usulü uyarınca yapılan noterlik işlemlerinin altındaki o memleketin yetkili merciinin imza ve mühürü konsolos tarafından onanır. Özel kanun hükümleri saklıdır'' şeklinde değiştirildi.
    
     Muhabir: Duygu Can
     Yayıncı: Selçuk Aval (ANKARA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com