NSA'nın dinleme skandalının ardından ilk ziyaret

NSA'nın dinleme skandalının ardından ilk ziyaret
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya Başbakanı Angela Merkel'incep telefonlarının NSA tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardındanAlmanya'ya gerçekleştirdiği ilk ziyarette Merkel'le bir araya geldi- Dışişleri Bakanı Kerry: "Almanya

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonlarının ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından Almanya'ya gerçekleştirdiği ilk ziyarette Merkel'le görüştü.

Merkel, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakanlık'ta yapacakları görüşme öncesinde basın toplantısı düzenledi. Merkel, burada yaptığı açıklamada, Kerry ile yapacakları toplantıda uluslararası sorunları konuşacaklarını söyledi.

Kerry'nin Ortadoğu'daki barış görüşmelerinde ilerleme sağlamasını olumlu bulduğunu ifade eden Merkel, Almanya'nın bu konuda yardımcı olmak istediğini ifade ederek, bu kapsamda şubat ayında Almanya-İsrail arasında görüşmeler yapılacağını bildirdi.

"Dinleme skandalının ABD ve Almanya arasındaki iyi ilişkilerin sorgulanmasına neden olmayacağını" belirten Merkel, farklı görüşlerin bugünkü görüşmede dile getirileceğini ifade etti. Merkel, Kerry ile Cenevre'deki Suriye konferansını, İran'ın nükleer programını, Afganistan konusunu ve Ukrayna'daki gelişmeleri de görüşeceklerini kaydetti.

Atlantik ötesi serbest ticaret anlaşmasının, ihracat ülkesi olan Almanya için önemli olduğunu vurgulayan Merkel, Almanya için bu konunun özel önem taşıdığını, bu konuda çözüm bulunacağına inandığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise "Almanya ve ABD arasında problemler var ancak iki ülke ortak vizyon ve değerlere sahip. Biz bu farklılıkları ortadan kaldıracağız ve ilişkimizi zorlamayacağız" ifadesini kullandı. ABD'nin, Almanya ile sahip olduğu ilişkiye değer verdiğini dile getiren Kerry, "Almanya ve ABD ittifakı Atlantik ötesi ilişkinin motoru. Bu güçlü ilişkinin yenilenmesi gerekiyor" dedi.

Suriye'de insani felaketin sürdüğünü de hatırlatan Kerry, Esed rejiminin söz verdiği gibi hızlı bir şekilde hareket etmediğini belirtti. Birleşmiş Milletler'le beraber çalışma konusunda da aynı durumun söz konusu olduğunu ifade eden Kerry, Esed'in işbirliğinde bulunmaması durumunda bunun BM Güvenlik Konseyi'ne iletileceğini dile getirdi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), Almanya'da her ay telefon görüşmesi, kısa mesaj ve elektronik posta gibi 500 milyon iletişim bağlantısını izlediği ve dinlediği ortaya çıkmıştı.

Almanya Başbakanı Merkel'in cep telefonlarının 2002 yılından beri ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nin (NSA) dinlendiği iddiaları iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. NSA eski sistem analisti Edward Snowden'ın birkaç ay önce basına sızdırdığı belgelerle NSA'nın yıllardır dünya genelinde bilgi trafiğini takip ettiği ortaya çıkmıştı.

NSA'nın Almanya'da da her ay yaklaşık 500 bin telefon görüşmesini dinlediği, elektronik posta ve kısa mesajı takip ettiği iddia edilmişti.

Muhabir: Neslihan Dogan
Yayınlayan: Abdurrahman Fatih Tekcan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com