NSU davasında bir skandal daha

NSU davasında bir skandal daha
Belgelerin imha edilmesi, bilgilerin gizlenmesi, ajanların konuşturulmaması ile gündemden düşmeyen Neo-Nazi davasında şimdi de beş dosyanın komisyona gitmediği ortaya çıktı.

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı terör örgütü soruşturmasında ihmal ve skandalların ardı arkası kesilmiyor.
 
Berlin Eyalet Kriminal Dairesi, geçen sene ekimde NSU Federal Meclis Araştırma komisyonuna ellerinde olan yedi dosyadan sadece ikisini gönderdiğini, beş dosyanın ise unutulduğunu dile getirdi. Gönderilmeyen 5 dosyanın Pazartesi günü fark edildiği belirtilirken, bu dosyaların 2000-2003 arasındaki soruşturmaları kapsadığı aktarıldı.
 
Dosyalarda, Jan W. adlı ajan hakkında bilgi bulunduğu ve Brandenburg Eyalet Anayasayı Koruma Dairesi'nce, bu kişinin NSU çetesine silah temin ettiğinden şüphelenildiği aktarıldı. NSU'ya en yakın isimlerden olduğu belirtilen Thomas S.'nin, Federal Başsavcılığın muhbiri olduğu ortaya çıkmış, ajanın 1997'de Uwe Mundlos'a patlayıcı madde temin ettiği ortaya çıkmıştı. Daha önce Berlin Anayasayı Koruma Teşkilatı'nda dosyalar imha edilmiş, dosyalarda NSU katillerinin çevresindeki isimlerle ilgili "çok sayıda ipucu" olduğu belirtilmişti. (CTK)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com