NSU'yu bildikleri halde cinayetleri önlememişler!

NSU'yu bildikleri halde cinayetleri önlememişler!
Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren banka soygunları ve bombalı saldırılar gerçekleştiren neonazi terör hücresi NSU'nun varlığından 2000 yılında güvenlik birimlerinin haberdar olduğu ortaya çıktı.

Alman Birinci Kanalı ARD'de Reporter Mainz adlı programın ulaştığı gizli belgeler hücrenin ortaya çıkışından 13 yıl önce güvenlik birimleri tarafından bilindiğini ortaya koyuyor.

"Gizli" ibaresi yer alan ve sadece parlamentonun gizlilik birimi tarafından görülebilen evrakta 2000 yılında da NSU hücresi "terörist" olarak sınıflandırılıyor.

28 Nisan 2000 tarihli gizli belgede "Grubun eylemleri bir terör grubunun stratejisiyle örtüşüyor. Grup içerisinde ortak bir hedef için görev dağılımı yapılmış" deniliyor.
Belgede ayrıca "Bu grubun amacı Almanya'daki demokratik temellere aykırı ağır eylemler yapmak" ifadesi yer alıyor.

Dönemin Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Klaus Hardraht'ın da durumdan haberdar edildiği belirtiliyor. Eyaletin Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın yetkililere gönderdiği mektupta hücrenin üç elemanı ve onlara yardım eden 4 kişinin de isimlerinin yer aldığı gelen bilgiler arasında.

Eski Alman Gizli Servis çalışanlarından Winfried Ridder bu belgenin bir skandalı daha ortaya çıkarttığını söyledi. Ridder, o dönem yetkililerin bu neonazı hücreye yönelik önlemler alınmış olsa cinayetlerin önlenebileceğini savundu.

NSU terör hücresi ilk cinayetini Nürnberg'de Eylül 2000'de işlemişti. Ortaya çıkan belge bu üçlünün işlediği ilk cinayetten önceki Nisan ayına ait. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com