Nükleer görüşmelerin 3. turu Viyana'da başladı

Nükleer görüşmelerin 3. turu Viyanada başladı
5+1 ülkeleri ile İran arasıdaki görüşmede İran’ın nükleer programına ilişkin yeni yol haritasının belirlenmesi bekleniyor

 VİYANA (AA) – Bugün Viyana’daki BM ofisinde başlayan 5+1 ülkeleri ile İran arasındaki nükleer görüşmelerin 3.turunda İran’ın nükleer programına ilişkin yeni bir yol haritasının hazırlanması bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinden ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri ile İran arasındaki nükleer görüşmelerde geçen yıl Cenevre’de imzalanan anlaşmanın uygulanması için tanınan 6 aylık sürenin gelecek haziranda sona ereceğine işaret eden diplomatik gözlemciler, İran’ın nükleer programına ilişkin yeni bir yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyorlar.

BM Viyana ofisinde bugün başlayan nükleer görüşmelerin üçüncü turuna 5+1 ülkeleri dışişleri bakanları yardımcıları düzeyinde katılırken İran dışişleri bakanı Cevad Zarif tarafından temsil ediliyor.

Bu arada görüşmelere Avrupa Birliği üyesi ülkeleri temsilen de AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Caterene Asthon katılıyor.

-UAEA ile ilişkiler-

İran nükleer programına ilişkin bir taraftan 5+1 ülkeleri ile müzakere ederken diğer taraftan da uluslararası kamuoyunu “nükleer programının askeri boyutu bulunmadğına ikna etmek” amacıyla Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile de ilişkilerini sürdürüyor. Ancak İran ile UAEA arasında henüz açıklığa kavuşturulamamış önemli bazı sorunlar var. Tahran yönetiminin Parçin nükleer tesisini UAEA denetimlerine kapatması  İran ile UAEA arasındaki en önemli sorunların başında geliyor. UAEA Genel direktörü Yukiya Amano’nun son yıllarda hazırladığı tüm raporlarında Parçin’in denetime açılması yolunda İran yönetimine yaptığı çağrılar bugüne kadar karşılıksız kaldı.

Tahran yönetimi 2009 yılından beri Parçin nükleer tesisinde “ulusal güvenlik gerekçesiyle” UAEA müfetişlerinin denetim yapmasına izin vermiyor.

UAEA Genel direktörü Yukiya Amano yönetim kuruluna sunduğu son raporunda, Parçin’de denetim yapamadıkları için İran’ın nükleer programının askeri boyutuna ilişkin “kaygıların giderilemediğini” bildirmişti.

Gerek Amano gerekse, ABD ve batılı bazı müteffikleri İran’ın Parçin nükleer tesisinde nükleer başlık deneyi yaptığını iddia ediyorlar. 5+1 ülkeleri ile İran arasında bugün Viyana’da başlayan  nükleer görüşmelerin 3.turunun yarın sona ermesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com