Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne doğru

Nükleer Güvenlik Zirvesine doğru
Almanya Başbakanı Merkel: ''10'dan az ülke nükleer silaha, yaklaşık 30 ülke nükleer santrale sahip. Ancak hemen hemen her ülkenin, örneğin tıp teknolojisinden dolayı nükleer malzemesi var. Burada sabotajların önlenmesi gerekir''

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, 10'dan az ülkenin nükleer silaha, yaklaşık 30 ülkenin ise nükleer santrale sahip olduğunu ancak hemen hemen her ülkenin, tıp teknolojisi dolayısıyla nükleer malzemesi bulunduğuna dikkati çekerek, bu hususta sabotajların önlenmesi uyarısında bulundu.

Merkel, Lahey'de yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi öncesinde yayınlanan görüntülü mesajında, güncel sorunların yanında uzun vadede yapılacak görevlerin de bulunduğunu, bu bağlamda nükleer güvenliğinin de çok önemli bir konu olduğunu ifade etti.

Nükleer güvenliğin sağlanması konusunda ilerlemer olduğunu vurgulayan Merkel, "10’dan az ülke nükleer silaha, 30 ülke de nükleer santrale sahip. Ancak hemen hemen her ülkenin, örneğin tıp teknolojisinden dolayı nükleer malzemesi var. Burada sabotajların önlenmesi, kimsenin 'kirli bomba' yapmamasını sağlamak gerekir'' ifadelerini kullandı.

Nükleer güvenliğin daha iyi sağlanabilmesi konusunun 2010 yılından beri ele alındığını ifade eden Merkel, bu alanda G-8 ülkelerinin bazı nükleer silahlar ve tesislerin zararsız hale getirilmesini başardığını belirtti, buna örnek olarak da Rusya’nın Kuzey Denizi Filosundan ayıklanan nükleer deniz altılarını ve Ukrayna’daki nükleer malzemelerini gösterdi. Merkel, bazı önemli inisiyatifler başlatıldığını ve bu konuda daha fazla güven sağlandığının söylenebileceğini kaydetti.

 

- "Rusya, Budapeşte Memorandumu'nu ihlal etti"

 

Ukrayna’nın 1994 yılında Budapeşte Memorandumu'nu imzalamasıyla nükleer silahlardan vazgeçeceğine ilişkin söz verdiği, buna karşılık mevcut sınırları konusunda güvence verildiğinin hatırlatılması üzerine de Merkel, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve aynı şekilde Budapeşte Memorandumu’nun da ihlali olduğunu vurguladı.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün sağlanması konusunda uluslararası alanda görüşmeler yapıldığına işaret eden Merkel, Ukrayna'nın yıllar önce nükleer silahlardan vazgeçmesinin doğru bir adım olduğunu kaydetti.

Almanya Başbakanı Merkel, 24-25 Mart'ta Lahey'de düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacak. Söz konusu zirve kapsamında G-7 ülke liderlerinin biraraya geleceği ve Ukrayna'daki gelişmeleri değerlendireceği bildirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com