Nükleer Santrali Mersin'i ayağa kaldırdı

Nükleer Santrali Mersin'i ayağa kaldırdı
Mersin'in Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Beldesi'ne yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmenliği çerçevesinde halkın katılımı sağlama ve yatırım hakkında bilgilendirip, görüş ve önerileri alınmak üzere yapılan top

Toplantı Büyükeceli Belediyesi Düğün Salonu'ndaki toplantıya Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Hikmet Şahin, ÇED İzleme Denetim Genel Müdür Yardımcısı Osman Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdür Vekili Ahmet Taş, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Genel Müdürü Alexsandr Süperfin, Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ahmet Taş, ÇED raporu hakkında bilgi vermeye çalıştı. Bu sırada salonda bulunan çevreciler sık sık slogan atarak konuşmaya engel oldu. DOKAY-ÇED Çevre Mühendisliği şirketi yöneticisi Prof. Dr Coşkun Yurteri de ÇED süreci ile ilgili olarak sunum yapmaya çalıştı. Çevrecilerin sloganlarını sürdürmesi nedeniyle sunumunu tamamlamadan bitirdi. Ardından söz alan Nükleer Karşıt Platformu Dönem Sözcüsü Sebahat Arslan, toplantının meşru olmadığını, çevrecilerin toplantıya katılımının engellendiğini iddia ederek, "Siz ne hakla bizim memleketimizi cehenneme çevirmek için uğraşıyorsunuz. Santrali kurmak isteyen şirketinizin sicili bozuktur. İran'da yaptığınız santral neden faaliyete geçmedi. Bunu hesabını bize verebilir misiniz? Halk istemiyorsa bu nükleer santral yapılmayacaktır" dedi.

ÇED İzleme Denetim Genel Müdür Yardımcısı Osman Öztürk, toplantıya, kamuoyu bilgi alma hakkının engellendiği gerekçesiyle tutanak tutulmadan bitirildi. Bunun üzerine çevreciler tutanağın tutulmadığı gerekçesi ile itiraz edip, tutanak tutulmasını talep etti. Ancak bu sırada güvenlik görevlileri salona girerek bilgilendirme heyetini apar topar dışarı çıkardı. Bu sırada çıkan arbedede 3 kişi gözaltına alındı. Çevrecilerin tepkisi üzerine 3 kişi ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Sorumlusu Cenk Levi, nükleer santral konusunda Türkiye'de ilk kez bir bilgilendirme toplantısı yapıldığını kaydederek, "Aslında burada halkı ikna etmekten çok projenin reklamı yapıldı. Buranın reklamını da halk asla kabul etmiyor. Büyükeceli, Mersin ve Türkiye halkı nükleer santrallerin içermiş olduğu tehlikeleri, ne kadar köklü bir sorun olduğunu biliyor. Nükleer santraller çözüm değil zaten sorumsuzluktur" diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com