Nükleer zirve sona erdi

Nükleer zirve sona erdi
İstanbul’da düzenlenen İran ile “5 artı 1” ülkeleri arasındaki nükleer müzakereler sona erdi. Müzakerede bir sonraki toplantının 23 Mayıs’ta Bağdat’ta yapılması kararlaştırıldı.

BM Güvenlik Konseyi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu “5 artı 1” ülkeleriyle İran nükleer müzakere için Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda bir araya geldi. Müzakereler saat 11.00 sıralarında başlarken, toplu ve ikili görüşmeler şeklinde gerçekleştirildi ve yaklaşık 10 saat sürdü.

Müzakereler, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili başkanlığında gerçekleştirildi.

Ashton, müzakerenin sonra ermesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Ashton, İran’la nükleer müzakerelerin, “yapıcı ve yararlı”, bir süre önce İran’la yapılan “mektup teatisinin ruhuna uygun” olduğunu ifade ederken, 23 Mayıs’ta Bağdat’ta tarafların tekrar toplanacağını dile getirdi.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, müzakerelere ilişkin, ''Bugün yaptığımız çalışmalara baktığımda, işbirliğine dayalı yaklaşım çerçevesinde başarılı bir görüşme yaptığımızı düşünüyorum. İleriye doğru bir adım attık ve bu süreçte bugüne kadar geldiğimiz noktayı temel alarak ileriye doğru devam ettiğimizde bundan sonraki görüşme turunda da başarılı olabileceğimizi umuyorum'' dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com