Nükleer zirve sona erdi

Nükleer zirve sona erdi
Irak’ın başkenti Bağdat’ta dün İran ile P5+1 ülkeleri arasında başlayan nükleer müzakere görüşmeleri sona erdi.
Görüşmelerde P5+1 ülkeleri olan Çin, Rusya, İngiltere, Fransa, ABD ve Almanya’yı temsil eden heyetin başında Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yer alırken, İran tarafını ise Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili temsil etti.
 
Gün içindeki görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, mutabık kalınan konular olduğunu ancak önemli görüş ayrılıklarının da bulunduğunu belirtti. Yoğun bir görüşme trafiği yaşandığını belirten Ashton, “Biz, İran yönetiminden acilen, uluslararası toplumun endişelerini karşılamak için yükümlülüklerini yerine getirerek somut adımlar atmasını bekliyoruz. Son iki gündür İranlı yetkililerle yoğun ve detaylı görüşmeler yaptık” diye konuştu.
 
İran ile nükleer anlaşmazlığın yakın gelecekte çözülmesi için kararlı olduklarını belirten Ashton, İran’ın yüzde 20 oranındaki uranyum zenginleştirme sorununun ise tartışılması gerektiğini belirtti. Ashton, tarafların 18-19 Haziran tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da tekrardan bir araya gelineceğini ifade etti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com