Nükleere karşılık, olimpiyatlar

Nükleere karşılık, olimpiyatlar
Adımız rüşvetçiye çıkacak.

Tayyip Erdoğan, İstanbul’un 2020 Olimpiyatlarına adaylığı konusunda Japonya’nın Türkiye’ye rakip olduğunu kaydederek, “Ama ben Sayın Başbakan’a ‘çekilin’ dedim. ‘Bu olimpiyatı da biz yapalım’ dedim. Herhalde Tokyo Valisi’ne bu talimatı verecektir” diye konuştu. Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise “Olimpiyatlar Tokyo’da yapılırsa ilk tebrik eden herhalde Türkiye olur” sözleriyle adaylıklarının devam edeceğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile JW Marriot Otel’de Sinop’a kurulacak 2. nükleer enerji santrali için Türkiye ile Japonya arasında işbirliğini öngören bir protokol imzaladı. İmza töreninin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, heyetler arası ve baş başa görüşmelerde ağırlıklı olarak nükleer enerji alanında görüşmeler gerçekleştiğini kaydetti.

Türkiye’de nükleer santral kurulumu için Japonya ile 22 milyar dolarlık bir yatırım için anlaşmaya varıldığını açıklayan Erdoğan, tesisin 10 yıl sonra tamamlanacağını fakat nükleer santralin devreye girme sürecini öne çekmeyi istediklerini anlattı.

Marmaray Projesi’nde Türk ve Japon mühendislerin bir arada çalıştığını söyleyen Erdoğan, 29 Ekim tarihinde bu projenin tamamlanacağını ifade etti. Erdoğan, açılışa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılacağını kaydederek, Japonyalı mevkidaşını da bu açılışa davet ettiği bilgisini verdi.

Türkiye-Japonya Teknik Üniversitesi’nin iki ülke arasında iş biriliği ile kurulacağını açıklayan Erdoğan, bu üniversitenin ilk olarak Türkiye’de sonrasında ise Japonya’da açılacağını aktardı.
Görüşmede, Ortadoğu’daki sıkıntılar ve Suriye’deki durumun hakkında görüştüklerini kaydeden Erdoğan, Myanmar konusunda da Japonya ile işbirliği yapabileceklerini görüştüklerini bildirdi.

2020 OLİMPİYATLARI

2020 Olimpiyatları konusuna da değinen Erdoğan, ”Tokyo da olimpiyatlar konusunda bize rakip olarak görünüyor ama ben Sayın Başbakan’a ‘çekilin’ dedim. ‘Bu olimpiyatı da biz yapalım’ dedim. Herhalde Tokyo Valisi’ne bu talimatı verecektir” diye konuştu. Japonya Başbakanı Abe ise bu konuyla ilgili olarak, kendi ülkelerinde olimpiyatların 1964 yılında yapıldığını ve kendisinin daha çocuk olduğunu söyledi. 2020 Olimpiyatlarının İstanbul’da gerçekleşmesi halinde ilk tebrik eden kişinin kendisi olmak istediğini anlatan Abe, “Olimpiyatlar Tokyo’da yapılırsa ilk tebrik eden herhalde Türkiye olur” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasındaki ilişkileri ülkelerin bayrakları üzerinden örnek veren Abe, Japonya bayrağındaki kırmızı noktanın güneşi simgelediğini, Türk bayrağında ise ay ve yıldız olduğunu söyleyerek bir günü tamamladığını söyledi. Bu üç unsurdan birinin olmaması halinde günün tamamlanamayacağını aktaran Abe, “Türkiye ile Japonya’nın ilişkileri de böyle” dedi.

TOKYO VALİSİNİN AÇIKLAMALARI KRİZ YARATMIŞTI

Tokyo valisi Naoki Inose’nin Türkiye ve İslam ülkeleri ile ilgili yorumları 2020 Olimpiyat Oyunları evsahipliği yarışına gölge düşürmüştü.

“İslam ülkelerinde ortak olan tek şey Allah, birbirleriyle sürekli kavga ediyorlar” diyen Tokyo valisi Naoki Inose tepkiler üzerine Türkiye’den özür dilemişti.

İLK BEN ALKIŞLAYACAĞIM

Erdoğan’la görüşmesinden önce 20. Türk-Japon İş Konseyi’nin açılış konuşmasını yapan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, İstanbul ve Tokyo’nun 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için aday olduklarını anımsatarak, “Eğer İstanbul Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hak elde ederse, bunu ilk alkışlayan ben olacağım. Aynı şekilde Tokyo Olimpiyatları düzenleme hakkı elde ederse hiç şüphem yok ki bizi de ilk tebrik eden Türkiye olacaktır” diye konuştu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com