Nuland'dan ses kaydı açıklaması

Nuland'dan ses kaydı açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Nuland:- "(Ses kaydıyla ilgili) Oldukça etkileyici bir hüner ortaya konmuş. Ses çok temizdi"- "(Glazyev'in iddialarıyla ilgili) Tamamen olağandışı. Kendisi bir bilimkurgu

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, internete düşen ses kaydına ilişkin, "Oldukça etkileyici bir hüner ortaya konmuş. Ses çok temizdi" dedi.

Nuland, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile yaptığı ve AB'ye karşı küfürlü bir ifade kullandığı ses kaydına ilişkin soru üzerine, konuşmanın "özel bir diplomatik görüşme" olduğu gerekçesiyle yorum yapmak istemediğini söyledi. Nuland, "Ancak, oldukça etkileyici bir hüner ortaya konmuş. Ses oldukça temizdi" ifadesini kullandı.

Nuland, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Danışmanı Sergey Glazyev tarafından ortaya atılan, ABD'nin Ukrayna hükümetini yıkmak için haftalık 20 milyon dolar harcadığı ve elçilikte silah eğitimi verdiği yönündeki iddiaları da oldukça yaratıcı bulduğunu belirterek, "Tamamen olağandışı. Kendisi (Glazyev) bir bilimkurgu yazarı olabilir" diye konuştu.

ABD'nin Ukrayna konusundaki siyasetinin tamamen şeffaf olduğunu ifade eden Nuland, çok derin ve kapsamlı ilişkilere sahip olan iki ülke arasında çok sayıda işbirliği örneği bulunduğunu belirtti. Nuland, Ukrayna'nın Rusya ile güçlü ekonomik ve siyasi ilişki içinde olmasına karşı olmadıklarını, ancak Ukrayna'nın bunu kendi istediği yoldan, bağımsız, güçlü bir şekilde ve kendi tercihlerini yaparak gerçekleştirmesini istediklerini kaydetti.

Ukrayna'daki durum konusunda Rusya ile irtibatta olduklarını dile getiren Nuland, "Ukraynalılar, Ruslar, Amerikalılar ve Ukrayna'nın komşuları, istikrarlı, barış içinde ve demokratik bir Ukrayna istiyorlar. ABD, bunun için çalışıyor. Rusya'dan da bu yönde çalışmasını istiyoruz" dedi.

Ukrayna'daki temasları kapsamında hükümet yetkilileri, muhalefet temsilcileri, iş çevreleri ve diğer paydaşlarla bir araya geldiğine değinen Nuland, ABD'nin 22 yıldır Ukrayna'nın bağımsızlığını, demokrasisini ve refahını desteklediğini vurguladı. ABD'nin önceliğinin, bağımsız, barış içinde, demokratik, istikrarlı ve müreffeh bir Ukrayna olduğunu belirten Nuland, siyasi reformlarla ülkedeki gerilimin düşmesi, insan haklarının ve onurunun yeniden tesis edilmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti.

- "Ulusal birlik hükümetine ihtiyaç var"

Ukrayna'nın yeniden sağlıklı ekonomiye, IMF desteğine, Avrupa'ya, bağımsız ve adil seçimlere kavuşturulması için çalıştıklarına dikkati çeken Nuland, "Bunun hala mümkün olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Anayasal ve seçimlerle ilgili reformlara ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Nulan, "Ülkede ekonomik refahı ve güvenliği yeniden sağlamak için uluslararası kamuoyu ve IMF ile birlikte çalışabilecek bir ulusal birlik hükümetine, teknik bir hükümete ihtiyaç var" dedi.

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i muhalefet liderleriyle başlattığı diyaloğu sürdürmeye çağıran Nuland, Yanukoviç'in BM Genel Sekreteri ile Soçi'de yapacağı görüşmenin oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

Nuland, reformların gerçekleştirilmesi, insan haklarının korunması ve çatışmanın tırmanmasının önlenmesi konusunda ilerleme sağlanması halinde, ABD'nin Ukrayna'ya yardımda bulunmaya hazır olduğunu, aksi takdirde, ABD, AB ve IMF'nın Kiev'e mali yardım yapamayacağını vurguladı.

Temaslarda bulunmak üzere dün Kiev'e gelen ABD'li Bakan Yardımcısı Nuland, Cumhurbaşkanı Yanukoviç ve muhalefet liderleriyle bir araya gelmiş, Büyükelçi Pyatt ile yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydının sosyal paylaşım sitelerine düşmesinin ardından özür dilemişti.

Muhabir: Bahtiyar Abdukerimov
Yayınlayan: Duygu Özbay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com