Nuriye Alman'dan Can'a Zor Soru!

Nuriye Alman'dan Can'a Zor Soru!
Yeni Radikal'de askere de hükümete de “çakarım” diyen Eyüp Can'a Nuriye Akman'dan çok zor soru…

Radikal gazetesi bugün yenilendi!

Gazete yeni boyutları ve formatıyla bugün okuyucusuyla buluştu.

Zaman gazetesinden Nuriye Akman, gazetenin yayın yönetmeni Eyüp Can’la röportaj yaparak yeni Radikal’in nasıl olacağını sordu.

Eyüp Can yayın politikalarını; “haber sağlam olduktan sonra iktidar odağa askerse askere de çakarım, iktidar odağı hükümetse, orada bir sorun varsa ona da çakarım.” şeklinde özetledi.

Fakat Nuriye Akman bu cevap üzerine Can’a çok kritik bir soru sordu; “Biraz zor çakarsın hükümete. Gurubunun özel durumu var. Mahkemeleri var”

İşte röportajın ilgili bölümü…

Yine de Taraf Türkiye'nin şu dönüşüm, değişim sürecinde çok büyük bir rol oynadı. Oynamakta hala. Birçok şeyi eğer Taraf olmasaydı belki de bu kadar şey hızlıca öğrenilemeyecekti. Radikal'in iddiası ne olacak? Taraf'ı aşan bir yanı olacak mı?

-Radikal'in iddiası olaylara taraf olmadan bakmak olacak. Taraftan kastım sadece Taraf Gazetesi değil. Her gazetenin elbette kendine yüklediği bir misyon olabilir. Hiçbir itirazım yok. Ama biz burada Radikal'i bütün bu ezberleri bozan, haber sağlam olduktan sonra iktidar odağa askerse askere de çakarım, iktidar odağı hükümetse, orada bir sorun varsa ona da çakarım.

-Biraz zor çakarsın hükümete. Gurubunun özel durumu var. Mahkemeleri var.

-Elbette. Burada bütün mesele şu. Türkiye'de muhalif gazetecilik gibi bir palavra var. Gazeteciler kategorik olarak bir takım şeylere muhalif olmak zorundaymış gibi bize yutturulan zoka bu. Elbette gazeteci eleştirel olmalı. Ve hayata eleştirel bir gözle bakmalı. Ama ben muhalif olacağım diye diyelim ki askere mi muhalif olacaksın, askerin yaptığı her şey yanlıştır. Ak Parti'ye mi muhalif olacaksın, yaptığı her şey yanlıştır. Böyle bir dünya yok, böyle bir hayat yok. Biz kendi fantezi dünyamızda böyle bir şey yaratmış durumdayız. Askerin içinde doğru dürüst iş yapan da var, yanlış yapan da var.

-Zaten yanlış yapanları yayınlıyorlar.

-Ama eğer siz asker düşmanlığını, Ak Parti düşmanlığını, CHP düşmanlığını, devlet düşmanlığına ya da emniyet düşmanlığına dönüştürüyorsanız ki şu anda görmüş olduğumuz düşmanlıklarla ve kutuplaşma üzerinden gidiyor, o zaman artık iş gazetecilikten çıkıyor. Başka türlü bir kavga alanına giriyor. Patronların bugün yaşadığı sıkışmada bence bu tarz gazeteciliğin onlar üzerinde yarattığı baskıdan kaynaklanıyor.

-Grubun diğer gazetelerinde yapılamayan şeyi sen nasıl başaracaksın?

-Bu Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi kutuplaşmanın bir sonucu. Bunun bir sürü sebebi var. Oturup bunu ayrı bir başlık olarak tartışabiliriz. Nerelerde hata yapıldı? Burada hemen bir günah keçisi bulmak kolay. İşte o hatalı diyelim. Bütün günahı onun üzerine yıkalım, kellesini alalım, iş bitsin. Oysa adil olan, sağlıklı olan yaklaşım bu değil. Hepimiz dönüp bu özeleştiriyi yapmalıyız. Dürüstlükle bu hataları göğüsleyebilmeliyiz. Bu grup da olabilir, bir gazete de olabilir, bir gazeteci de.

-Sonuçta bir grubun içindesin. Yüzde yüz özgür değilsin.

-Yüzde yüz özgürlük diye bir şey yok. Dünyada yüzde yüz özgür gazetecilik yapan bana bir tane gazeteci ya da bir tane gazete göster. Bunlarda bir şeyi fazla idealize edince realite ile irtibatını koparıyor.

-İşte ben de realite ile irtibatın ne kadar sağlam diye soruyorum.

Ben yerinde durduğum zeminin çok farkındayım. Türkiye'de yaşıyoruz. Siyasi kutuplaşmayı, iktidar odaklarının nasıl bir dönüşümden geçtiğini anlatıyoruz. Elbette bütün bunların işimizi yaparken bize dönük tarafları olacak. Burada bizim mesleğimizi düzgün yapmak dışında hiçbir sığınağımız olamaz. Türkiye'nin bu dönemde cesur olduğu kadar belki de ondan daha çok vicdanlı gazetecilere ihtiyacı var. Biz eğer yaptığımız işi vicdansız bir düzlemde yaparsak cesaret beş para etmez. Çünkü cesur diye ortaya çıkıp vicdansız işler yapan çok gazeteci gördük.

elmahaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com