"O" Anı Yaşattılar!..

"O" Anı Yaşattılar!..
İstiklal Marşımızın Kabulünün 90. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü programı önceki gün Belediye Kültür Sarayında yapıldı. Öğrenciler yaptıkları gösterilerle izleyicilere adeta İstiklal Marşımızın kabul edildiği ortamı yaşattılar.

İstiklal Marşımızın Kabulünün 90. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü programı önceki gün Belediye Kültür Sarayında yapıldı. Öğrenciler yaptıkları gösterilerle izleyicilere adeta İstiklal Marşımızın kabul edildiği ortamı yaşattılar.
İstiklal Marşımızın Kabulünün 90. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı 12.03.2011 Cumartesi günü saat 10.00'da Belediye Kültür Sarayında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ömer Bayram; “İlmi değerleri bilmek geçmişteki değerleri tanımak ve onların hatıralarını yad etmek bir vazifemizdir. Genç nesillerin iyi yetişmesi millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkması milli değer ve şuurun ayakta tutulması ancak bu vazifenin yerine getirilmesi ile mümkündür” dedi.
Milletimizin ortak paydalarının olduğunu ifade eden Bayram konuşmasını şöyle devam etti:
“Bunlardan birisi İstiklal marşımız ve milli şairimiz M. Akif Ersoy'dur. Bu büyük Türk milleti, o olumsuz ve en zor şartlar altında bile büyük işler yapmayı başarmış. Savaş zamanında o kahramanlıkları barış zamanın da ise Kültür ve medeniyetleri ile tüm insanlığa örnek olmuştur. İstiklal Marşı milli bir mutabakat belgesidir. Milletimizin tarihi ve tarifidir. Sadece bu marşa bakıp tarih içerisinde nereden nereye geldiğimizi, neler için mücadele ettiğimizi, varlık sebeplerimizi anlamamız mümkündür. İstiklal Marşından söz ederken ebetteki onun şairini anmak gerekir. Zira böyle bir marşı köklü imanı, etnik kültürü, güçlü kalemi ve milleti ile fikir ruh ve ideal birliği olan bir şair yazabilirdi. M. Akif Ersoy bu yönüyle edebiyat ve fikir hayatımızın müstesna bir ismi olarak bu marşla milli mücadeleyi ebedileştirmiştir. O bu marşta milleti adına konuşmuştur. Bu bakımdan İstiklal Marşı milletin ortak sesidir. Bunun şuurunda olan Mehmet Akif, İstiklal Marşını kitabına almamış ve bunu milletine armağan etmiştir. İstiklal Marşı 12 Mart 1921 bu yana Milli Marşımızdır. Milletler her zaman zor durumda kalabilirler. Böyle bir zamanlarda çözüm yine ortak değerlere sarılmak ve onlarla bağımızı güçlendirmektir. İstiklal Marşımız için Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk şöyle der; “Bu Marş bizim inkılabımızı anlatır. Bunu ne unutmak nede unutturmak lazımdır. İstiklal Marşında, İstikbal davamızın anlatılması bakımından büyük mısralar vardır. Benim en beğendiğim yeri şurasıdır. Hakkıdır Hür yaşamış Bayrağımın Hürriyet. Hakkıdır Hakka Tapan Milletimin İstiklal.”
Daha sonra Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, İstiklal Marşı'nın anlamı ve önemi, İstiklal Marşının yazılışının anlatımı, Anılarla Mehmet Akif Ersoy, Safahattan bir şiirin okunması ve İstiklal Marşı Oratoryo gösterisi yapıldı.
Tören sonunda günün anlam ve önemi nedeniyle yapılan şiir, resim ve kompozisyon dalında dereceye girenlere ödül verildi. Şiir dalında birinci olan Özel Konuralp İlköğretim Okul öğrencilerinden İrem Kılıç, Resim dalında birinci olan Mehmet Çini İlköğretim Okulu öğrencilerinden Enbiye Kaya, Kompozisyon dalında birinci olan Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinden Ece Şentürk'e Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Şiir dalında ikinci olan Orgenaral Asım Gündüz İlköğretim Okulu öğrencilerinden Mustafa Berk Tanrıkulu, Resim dalında ikinci olan Yenidoğan İlköğretim Okulu öğrencilerinden Esma Kaygısız, Kompozisyon dalında ikinci olan Akşemsettin Anadolu imam Hatip Lisesi öğrencilerinden Büşra Gedik'e Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu, Şiir dalında üçüncü olan Atakent İlköğretim Okul öğrencilerinden Rümeysa Nur Küçük, Resim dalında üçüncü olan Yenidoğan İlköğretim Okulu öğrencilerinden Melike Kurt, Kompozisyon dalında üçüncü olan Hüsnü Kişioğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerinden Merve Çandarlı'ya Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından verildi.
Programa Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, DPÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Torun, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com