O artık 'tek vücut'

O artık 'tek vücut'
Perge'den kaçırıldıktan tam 31 yıl sonra ait olduğu topraklara dönen 'Yorgun Herkül'ün parçaları birleştirildi ve heykel dün Antalya Müzesi'nde ziyarete açıldı.

Perge Antik Kenti'nden kaçırılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde ABD'den getirdiği Yorgun Herkül'ün (Herakles) üst bölümü, Türkiye'de kalan kısmıyla birleştirildi ve heykel, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Antalya Müzesi'ndeki törene, Bakan Günay'ın yanı sıra, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Altın Portakal için Antalya'da bulunan sinema sanatçıları ve turizmciler katıldı.

'HASRET BİTTİ'
Heykelin Türkiye'ye getirilmesiyle çok büyük bir sevinç yaşadıklarını belirten Bakan Günay, "Ülkemizden haksız bir şekilde, yasadışı yöntemlerle alınıp götürülmüş olan çok sayıda eseri geri getirme konusunda eski yıllara kıyasla bir başarı sergiliyoruz. Heykelin alt kısmı 1980 yılında Prof. Dr. Jale İnan'ın başkanlığındaki kazı ekibi tarafından bulundu. Üstü muhtemelen ondan önce götürülmüş. 40 yıla yakın bir hasret, bedenin iki parçasının buluşmasıyla bitti" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com