O çocuğun babası konuştu

O çocuğun babası konuştu
6 yıl hapsi istenen 13 yaşındaki B.T.İ'nin babası 'Oğlumu efendilere yedirmem' dedi.

Çanakkale'de Gezi protestoları sırasında yola 'Hükümet İstifa' yazdığı için 6 yıl hapsi istenen 13 yaşındaki B.T.İ.'nin babası Tamer İ. “Dünyada her insan bilecek ki, Türkiye’de Çanakkale diye bir memleket var. Bu memlekette 13 yaşında bir çocuk en demokratik tepkisini kullandığı için hapis cezasıyla yargılanıyor. Ama bütün anne-babalara sesleniyorum, otursunlar düşünsünler. Herkes bu tehlike ile karşı karşıya bu ülkede” dedi.

Hakkında yürütülen davada Adli Tıp'ın 'eyleminin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin yeterince gelişmemesi nedeniyle cezai ehliyetinin olmadığı' raporu vermesine rağmen Cumhuriyet Savcısı Ozan Kaya hazırladığı iddianameyle 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Kamu malına zarar vermek’ suçundan 2 yıldan 6 yıla hapis istedi. İlk duruşmaya sınavları sebebiyle katılamayan B.T.İ. için Hakim bir sonraki duruşmaya polis zoruyla getirilme kararı verdi.

"DEVLETİN BAŞKA İŞİ YOK MU?"

Yargılamanın başından sonuna kadar hatalı olduğunu söyleyen baba Tamer İ.; "Bu olay nereye giderse oraya kadar götüreceğim. Avrupa Parlamentosu’na taşıdım, Uluslararası Af Örgütü’ne, Avrupa basınına taşıdım. Dünyada ve Afrika’da her insan bilecek ki, Türkiye’de Çanakkale diye bir memleket var. Bu memlekette 13 yaşında bir çocuk en demokratik tepkisini kullandığı için hapis cezasıyla yargılanıyor. Ama bütün anne babalara sesleniyorum, otursunlar düşünsünler. Bugün benim çocuğuma, yarın herkese. Herkes bu tehlike ile karşı karşıya bu ülkede. Bu nasıl çelişki, nasıl demokrasi? Kimin demokrasisi bu, kimin barışı bu? 13 yaşında bir çocuk tepki koyuyor, binlerce insan koyuyor. Binlerce insanı sokağa döken insanlar düşünmeli, ‘Bu kadar insanı niye sokağa döktük?’ diye. Bu ülkenin devletinin, 13 yaşındaki çocuktan başka hiç işi gücü yok mudur?" dedi.

Yargılanan B.T.İ.'nin ya hapis cezası yada Adli Tıp'ın raporu doğrultusunda aileden alınıp yetiştirme yurdunda korumaya alınması sözkonusu. Oğluyla zaman zaman bu durumu konuştuklarını belirten Tamer İ, “Bir defasında bana ‘Yetiştirme yurduna gitmem hapis yatarım’ dedi. Öyle bir şey söz konusu olursa ne çocuğumu hapse, ne de yuvaya teslim ederim. Bunu da herkes böyle bilsin. Hepimiz çok ciddi stres altındayız. Yaratılmak istenen de buydu. Ama biz bunu atlatırız” dedi. Anne Jale İ. de oğlunun üzülmesinden kortuğu için fazla konuşmak istemediğini belirtip oğlunun yetiştirme yurduna gönderilmesine izin vermeyeceğini söyledi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com