O Çocuklar 23 Nisan'ı Cezaevinde Geçirecek!

O Çocuklar 23 Nisan'ı Cezaevinde Geçirecek!
Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye’nin çağdaş ve aydınlık yarınlarının teminatı olan çocukların toplumsal yaşamdaki içler acısı durumunu rakamlarla gözler önüne serdi.

VELİ AĞBABA; “HER YIL ORTALAMA 150 BİN ÇOCUK SUÇ İŞLİYOR BUNLARIN 3’TE 1’İ MAHKUM OLUYOR. 1.649 ÇOCUK ŞU AN CEZAEVLERİNDE, BUNLARIN 1.162'Sİ TUTUKLU”

"23 Nisan, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın sonunda çağdaş  Türkiye’nin kuruluşunda çok önemli bir gündür. Birinci meclisimizin açıldığı 23 Nisan aynı zamanda Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bir bayramdır.

Ancak, dünyanın ilk ve tek bayramına sahip çocuklarımızın yaşam koşulları her geçen gün biraz daha kötüye gitmektedir.

Ülkemizde,

Her yıl ortalama 150 bin çocuk suç işlerken bu çocukların 3′te 1′i mahkum oluyor.

6-14 yaş grubunda 292 bin çocuk ağır şartlarda çalışarak, evlerine ekmek parası götürüyor.

Her 3 kadından 1’i 18 yaş altı evlilik yapıyor. Güneydoğu illerinde bu oran %50’yi buluyor. Türkiye çocuk gelin sayısında Avrupa’da 2. Ülke.

Sokakta çalışan çocukların net sayısını, ülkeyi yönetenler bile bilmiyor.

İşte bu acı gerçeklerin gölgesinde, bir çocuk bayramı daha kutlanmaya hazırlanıyor. 4+4+4 Eğitim sistemiyle eğitim kalitesi çökertilen, gelecek hayalleri ellerinden alınan, yoksulluğa, sömürüye, cinsel istismara mahkum edilen çocuklarımızın barış içinde yaşayacakları umutlu yarınlar diliyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum..." (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com