O dumanlar yararlı hale gelecek

O dumanlar yararlı hale gelecek
Hava kirliliği ve küresel ısınmanın en azılı düşmanı karbondioksit yararlı bir ürün haline getirildi. Bilim insanları bakterileri kullanarak karbondioksidi sanayi ürününe dönüştürdü.
Küresel ısınmayla mücadelede önemli bir yol katedildi. Bilim insanları genetik mühendislik tekniğini kullanarak tehlikeli karbondioksit gazını kullanışlı bir kimyasala dönüştürdü. Uzmanlar bu kimyasaldan sanayi ürünlerinin üretiminde faydalanılabileceğini belirtti.
 
Georgia Üniversitesi'nden Dr. Michael W. Adams  ve Kuzey Carolina Üniversitesi'nden Dr. Robert Kelly öncülüğündeki bir ekip Pyrococcus furiosus bakterisinin genetiğini değiştirdi. Bu bakteri 100 ve daha yukarı bir ısıdaki şekerde gelişiyor ve 73 derece seviyesinde direniyor.
 
Yeni genetiği değiştirilen bakteri yeni düşük sıcaklıkta hareketsiz olurken, yeterli metabolik aktivitesi olduğunda yeni genlerini aktive ediyor ve karbondioksidi kullanışlı bir ürüne dönüştürüyor. Bu ara ürün bir çeşit plastik ürüne benziyor. Uzmanlara göre bu süreç geliştirilerek ürünün büyük sanayi ürününe dönüştürülebileceğini vurguluyor.
 
Üniversitesinin Biyoenerji Sistemleri Araştırma Enstitüsü'nde görev yapan Adams "Bu keşfin anlamı bitkilerdeki aracıyı geri aldık. Atmosferden karbondioksidi direkt alabiliriz ve onu yakıt gibi kullanışlı bir hale getirebiliriz" dedi.
 
Adams ve arkadaşları daha ileri bir teknoloji üzerinde çalışıp bu dönüşümün değişik versiyonlarını ortaya çıkarmaya çalışmak. İlk amaç biyoyakıta nasıl çevrileceği. Eğer başarılı olursa temiz enerji üretiminde önemli bir adım olacak.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com