O durdu Türkiye onu konuştu

O durdu Türkiye onu konuştu
Akıllara durgunluk veren eylemiyle herkesi kendine hayran bıraktı

Hiçbir şey istemiyordu, sadece durmak Atatürk ve Türk Bayrağına bakarak. Yer Taksim, günlerdir süren eylem artık farklı boyutlarla devam ediyor.

Erdem Gündüz de bir performans sanatçısı ve içindekileri, çığlıklarını sessiz duruşuyla haykırmak için gelmiş meydana. Sırtındaki çantadan başka birşey yok yanında. Gündüz saatlerinde başlıyor durmaya, sonra bir vatandaş farkediyor onu ve polislere haber veriyor olası bir tehlikeye karşı! Sanki günlerdir tehlike polisten gelmiyormuş gibi.

Sonrası malum insanlar toplanıyor etrafına Erdem'in ve sessiz bir çığlık yükselmeye başlıyor Taksim Meydanı'ndan tüm dünyaya. Polis geliyor çantasını ceplerinin kontrol ediyor Erdem Gündüz'ün birşey bulamıyor. Sadece arkadaşının koyduğu su ve 2 paket petibör. Meydanda başkaları da gelip durmaya başlıyor yanında. Ulusal iletişim kanalımız  Twitter'da da duyuluyor tabii ki bu olay. Duran adam diyorlar ona. Duran ama durdurulamayan adam.

Türkiye dün gece 'Duran Adam'ı konuştu. Gidebilen gidip meydanda destek verdi. Gidemeyen olduğu yerden. Ankara'da Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yerde, Şişli'de Hrant Dink'in öldürüldüğü Agos Gazetesi önünde, Sivas'ta Madımak oteli önünde ve bir çok yerde meydanlarda sokaklarda.

Polis bir süre sonra kalabalık dağılmazsa müdahale edeceğini söyledi. Meydanda öylece sessizce durmaya bile tahammülleri kalmamıştı. Şiddetsizliğe bile şiddetle cevap vereceklerdi. Akıl tutulması değil de neydi bu? Orantısız güce karşı orantısız zeka kullanınca ne yapacaklarını şaşırmışlardı. Destek için gelip duranlar uzaklaştı bu sefer ve müdahale edilmesin diye Duran Adam'a etrafında çember oluşturdular.

Tüm bunlar olurken yani bir halk direnişini hem kontrollü hem zekice hem de sonuna kadar inançla devam ettirirken birileri yine çıktı komplo, ajan vs. dedi Duran Adam'a ama artık buna kendileri bile inanmıyordu söylerken.

Müdahale ihtimali artınca Duran Adam Erdem Gündüz barışcıl ve sessiz başladığı eyleminden çevresindekilere zarar gelmesin diye yine sessiz sakin çekildi. Ve arkasından uzatılan mikrofonlara şunları söyledi:

"BU BİR ÇIĞLIK"

 "Benim duruşum medyaya karşı.. 4 insan öldü ve medya bunu görmedi.  Benim istediğim bu sistemin değişmesi. Bu hükümetin istifa etmesi yetmez. Bugün yapılan düzenlemeler göstermelik.  Bu bir çığlık! Ama bu çığlığı duymadılar. Bu olay 10 yıllık bir serüvenin sonucu. Ölen 4 tane adamın hesabı sorulmalıdır! Çevik kuvvet müdahaleye hazırlanıyordu. İnsanlar zarar görmesin diye bitirdim. Ben bir kişiyim. Yarın bir başkası gelir durur. Bu devam eder. Duran adam bir kişi değildir.  Ben içimdeki acıyı, insan ölümlerini duyurmak için durdum. Duran bir başkası da olabilirdi. Duran adam bir kişi değildir!"
 
 Duran Adam günlerdir süren bu yorucu direnişde yeniden umut aşıladı insanlara. Sessizliğin gücünü gösterdi. Ve "durmak yok yola devam" diyenlere en güzel tepkiyi verdi. (MRO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com