O erkeklerden daha iyi!

O erkeklerden daha iyi!
Erkek mesleği olan kamyon şoförlüğünü erkeklerden daha iyi yapıyor.

Antalya'nın Kemer İlçesi'ne bağlı Göynük Beldesi'nde yaşayan 29 yaşındaki Yasemin Talih Manış, 7 yaşından bu yana tutkunu olduğu şoförlük mesleğine Göynük Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde kamyon şoförlüğü yaparak kavuştu.Halen Açık Öğretim Fakültesi Meslek Yüksek Okulu'nda 'Halkla İlişkiler' öğrenimi gören evli ve 1 çocuk annesi Yasemin Talih Manış, direksiyon tutkusunu birçok kadının cesaret edemeyeceği şekilde icra ediyor.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Göynük Belediyesi'ne bağlı Fen İşleri Müdürlüğü'nde kamyon şoförü olarak çalışan Manış ağır vasıta kullanmasına imkan sağlayan E, D sınıfı sürücü belgelerinin yanı sıra, motosiklet kullanabilmek için gerekli A2 sınıfı ehliyetlere de sahip.7 yaşındaki kızı Sude Elnur'u da usta bir sürücü olarak yetiştirmeyi hedeflediğini belirten Yasemin Manış, yaptığı işe aşık olduğunu söyledi. Manış'ın kamyonun yüklenmesini beklediği boş zamanında okuduğu kitap da yaşam felsefesini anlatıyor. Manış, Harlan Cober'in kaleme aldığı 'Asla Vazgeçme' isimli kitabı okuduğunu belirterek, şoförlük tutkusunu şu şekilde anlatıyor

Otobüs işletmecisi olan babam beni 7 yaşındayken direksiyon başına geçirmişti. O zamanlar köylülerimiz 'Kız çocuğu araba mı kullanırmış' diyerek tepki göstermişti. Ancak babam bu sözlere aldırış etmedi ve benden desteğini esirgemedi. 2000 yılında ehliyetimi aldım. O günden bu yana da hep araç üzerindeyim.

MASA BAŞI İŞLERİ SEVMİYORUM

Göynük Belediyesi'nde işe başlamadan önce bir sürücü kursunda eğitmenlik yaptığını, bu nedenle E, D ve A2 sınıfı sürücü belgelerini aldığını kaydeden Manış, Sürücü kursunda eğitmenlik yapabilmek için psikoteknik bilgisine de sahibim. Masa başı işleri ve el örgüsü bana göre değil. Göynük Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde kamyon şoförüne ihtiyaç olduğunu duydum ve başvurdum. Deneyimlerim nedeniyle işe alınmamda bir sorun yaşamadım. İşin yoğun olduğu dönemlerde, gerektiğinde iş makinelerine de çıkıyorum. Kamyonumda beklemem gereken zamanlarda da kitap okuyorum.

KIZ ÇOCUKLARININ ÖZGÜVENİ KIRILIYOR

Türkiye'de kadınların araç kullanmasına karşı oluşan ön yargılarla mücadele ettiğini, kadınların her işi yapabileceği konusunda görüşünü açıklamaktan ve gereğinde tartışmasını yapmaktan kaçınmadığını kaydeden Yasemin Talih Manış, şöyle devam etti

Tabuları yıkmaya çalışıyorum. Bana 'Kızlar araba kullanır mı' dediler. Toplumumuzda yapılan bu kısıtlama nedeniyle kız çocukları başını kaşırken bile acaba kızarlar mı diye düşünür halde geldi. Erkek çocuklarını yetiştirirken kız çocuklarına yapılanın aksine tüm özgüven veriliyor. Bu nedenle erkekler her zaman için yaptıklarından ve kendilerinden emin bireyler olarak kadınların yapabileceklerini görmüyorlar.

MESAİ ARKADAŞLARI İNANMADI

Göynük Belediyesi'nde 1 Şubat'ta kamyon şoförü olarak işe başladığı ilk gün mesai arkadaşlarının, 'Sen dur, biz yaparız' diyerek yardımcı olmak istediklerini belirten Manış, Onlara, kendilerini izlemeye gelmediğimi söyledim ve her işi yapabileceğimi gösterdim. Şimdi onlardan biriymişim gibi iş bölümü yaparak çalışıyorum. Bu da beni mutlu ediyor. Belediyede işe başladığımı öğrenen arkadaşlarım, ne iş yaptığımı soruyor. Kamyondayım dediğimde, 'Nasıl yani Kamyonla kontrole mi çıkıyorsun' diye sorarak, kamyonu kullanabileceğime inanmıyorlar diye konuştu.

KOCA VEYA BABA ELİNE BAKMAK BANA GÖRE DEĞİL

Yasemin Talih Manış, Büyüklerimizin bir sözü var. 'Elden gelen öğün olmaz, gelse de zamanında olmaz' derler. Bu nedenle ne babamın ne de eşimin durumunu göze alıp evimde oturmuyorum. Yapabildiğim müddetçe işimi yapmaya devam edeceğim. Her kadının bu konuda istikrarlı olmasını isterim dedi.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com