O filmin yapımcısı tutuklandı

O filmin yapımcısı tutuklandı
İslamiyet'e ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren "Müslümanların Masumiyeti" adlı filmin yapımcısı Nakoula Basseley Nakoula, ABD Los Angeles'ta tutuklandı.

Federal Yargıç Suzanne Segal, daha önce dolandırıcılıktan sabıkası olan ve bilgisayar ile internet kullanması yasaklanan 55 yaşındaki  Nakoula Basseley Nakoula'nın şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğine hükmetti.

Savcı Robert Dudgale'nin Nakoula'nın kaçabileceği uyarısında bulunmasının ardından elleri kelepçelenen Nakoula, hapse gönderildi.

İslamiyet ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren "Müslümanların Masumiyeti" filminin 14 dakikalık bölümünün Temmuz ayında video paylaşım sitesi Youtube'da yayınlanması, Ortadoğu'da protesto gösterilerine yol açmış ve Libya'nın Bingazi kentinde ABD Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ile 3 Amerikalı yaşamını yitirmişti.

2009 yılında tutuklanan ve 2010 yılında çalınmış kimlik ve sosyal güvenlik numaralarıyla banka dolandırıcılığı yapmaktan yargılanan Nakoula, 790 bin dolarlık zararı telafi etmeye ve 21 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. 2011'de serbest bırakılan Nakoula'nın 5 yıl boyunca yetkililerin onayı olmadan bilgisayar ve internet kullanması da yasaklanmıştı.

Nakoula, filmin yapımı için lojistik destek sağladığını söylemiş, filmi yönettiği ileri sürülen Sam Bacile'nin kendisi olduğu iddialarını reddetmiş ancak Bacile'yi tanıdığını kabul etmişti.

YOUTUBE'A DAVA AÇTILAR...

Bu arada "Müslümanların Masumiyeti" filminin kadın oyuncularından Cindy Lee Garcia, filmin yapımcısı Nakoula Basseley Nakoula ve YouTube’a sahtekarlık, hakaret ve bilinçli olarak duygusal rahatsızlık yaratma şikayetleriyle dava açtı.

Los Angeles mahkemesine gönderilen dava dilekçesinde Basseley’in sahte kimliği olan Sam Basile’e gönderme yapılarak, “Basile, Garcia’ya filmin antik Mısır’da geçen bir macera filmi olduğunu söylemiştir” denildi.

Garcia’nın avukatı ayrıca müvekkiline yönelik ölüm tehditleri olduğunu da belirterek, mahkemeden Google’ın sahibi olduğu YouTube’a videoyu siteden kaldırma emri vermesini talep etti.

Dilekçe, “Garcia çok ciddi ölüm tehditlerine maruz kalmıştır ve hem kendi hayatından hem de kendisiyle ilgili herkesin hayatından ve emniyetinden endişe etmektedir” denildi. Garcia ayrıca filmin ortaya çıkmasından sonra torunlarını göremediğini de söyledi.

YouTube videonun, Suudi Arabistan, Libya, Mısır, Endonezya ve Hindistan'da izlenmesini engellemişti. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com