O fotoğrafa tepki çığ gibi!

O fotoğrafa tepki çığ gibi!
Habertürk gazetesinin, kocası tarafından öldürülen kadının kanlar içindeki dev bir fotoğrafla sürmanşete taşıdğı haberi büyük bir tartışma yarattı.

Sosyal medyaya gelen yorumların yüzde 90'ı, "Böyle fotoğraf basılır mı" şeklinde oldu. Basın Konseyi, bir gazetenin manşetinde yer alan ve kamuoyunun tepkisini çeken kadına yönelik şiddet haberi ve fotoğrafıyla ilgili resen işlem başlattığını bildirdi.Popüler Haberler.

Dört Türk üniversitesinin büyük başarısı- Röntgenci komşuyu cep telefonu yakalattı- PKK yandaşları İstanbul'da saldırdı- Batman'da esrarengiz çukur- Ana SayfaCumartesiGündemAlışverişKişisel BakımSağlıkMobil YazarlarÇizerlerKitapBebek ÇocukKonutSinemaÜyelikVideoDünyaMagazinBlogKültür SanatTatilBültenFoto GaleriEgePazarEğitimMizahTeknolojiHaberciAstrolojiEkonomiSiyasetHava YolMutfakTvArşivCaddeFinansSporKadınOtomobilYorum
Yorum Yaz (14) Diğer
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Habertürk gazetesinin sürmanşet fotoğrafını eleştirdi. Şahin, fotoğrafın şiddete karşı duyarlılık yaratmanın ötesinde, eşi tarafından öldürülen bir kadının ölü bedeninin sergilenerek, hayatını kaybetmiş de olsa bir kadının kişilik haklarının zedelendiğini belirtti.

Şahin, Habertürk gazetesinde yer alan kadına karşı şiddet haberi ve yayınlanan fotoğrafla ilgili basın açıklaması yaptı. Fotoğrafın bu şekilde kullanılmasının etik ihlaller açısından önemli bir sorun oluşturduğunu öne süren Şahin, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde, toplumsal duyarlılığın yaratılması için en önemli destekçi olan medyanın, bu konuları dile getirirken daha duyarlı davranması gerektiğinin altını çizdi.

Kadına yönelik şiddetle mücadeleyle ilgili hazırlanan kanun tasarısında, medyanın kadına yönelik şiddet haberlerini veriş biçimiyle ilgili konuların da kapsanacağını vurgulayan Şahin, şunları ifade etti: "Yaşamını yitirenin çocuklarının durumunu göz önünde bulundurmadan, bu fotoğrafı sergileyen profesyonellik anlayışının, bugün hazırladıkları gazeteyi evlerine götürüp çocuklarına gösterip gösteremeyecekleri konusunu da değerlendirmelerini diliyorum.

Bakanlık görevini üstlendiğim ilk günden bu yana, özellikle kadına yönelik şiddetin önlenmesi için tedbirlerin güçlendirilmesine çalıştığımız kamuoyunun malumudur. Acil sorunlar karşısında kadınlarımızı koruma mekanizmalarını harekete geçiriyor, onları öncelikle kendi rızaları doğrultusunda koruma altına alıyoruz. Bu vakada da yaşamını yitiren vatandaşımızın sığınma evinde, koruma altında olduğu, ancak kendi rızasıyla burayı terk ettiği anlaşılmaktadır. Bu kararın kendisi tarafından verilmiş olmasının sonucu değiştirmediği gerçeğin acısını bir bakan olarak değil, her şeyden önce bir kadın olarak yüreğimde hissettim."

BASIN KONSEYİ İNCELEME BAŞLATTI

Basın Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetenin manşetinde "Kadına şiddette son nokta" başlığı altında aile içi şiddete maruz kalarak eşi tarafından bıçaklanmış bir kadının sedye üzerindeki fotoğrafının hiçbir gizleme veya buzlama yapılmaksızın tüm çıplaklığıyla ve pervasızca yayınlanmış olmasının kamuoyunda çok ciddi infiale yol açtığı belirtildi.

Basın Konseyini telefon, faks ve e-posta yağmuruna tutan çok sayıda vatandaşın, kadına yönelik şiddeti düşüncesizce manşete taşıyan bu haber ve fotoğraf hakkında şikayetlerini bildirdiği ifade edilen açıklamada, Basın Konseyinin kamuoyu gündemine yerleşen ve çok ciddi tepki uyandıran bu fotoğraf ve haberle ilgili basın meslek ilkeleri yönünden derhal bir inceleme başlattığı belirtildi.

Açıklamada, ayrıca konunun sürüncemede kalmaması ve en kısa zamanda karara bağlanabilmesi amacıyla Basın Konseyi Genel Sekreterliğinin, Basın Konseyi Yüksek Kurulunu, bu konuyu tek gündem maddesi olarak görüşmek üzere acil toplantıya çağırdığı kaydedildi.

TV'de tartışıldı

CNN Türk'te yayınlanan 'Medya Mahallesi'nde de bu fotoğrafın yayınlanması tartışıldı. Ayşenur Arslan fotoğrafın yayınlanmasını eleştiriken Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar, Türkiye'de ciddi gazete-tabloid gazete ayrımı olmamasından kaynaklı bir takım sıkıntılar yaşandığını söyledi

Twitter yıkıldı

Sosyal medyadan çok büyük tepki geldi....

*Habertürk gazetesinin, kocası tarafından öldürülen kadının kanlar içindeki dev bir fotoğrafla sürmanşete taşıdğı haberi büyük bir tartışma yarattı. Sosyal medyaya gelen yorumların yüzde 90'ı, "Böyle fotoğraf basılır mı" şeklinde oldu.

*Sabah sabah habertürk'ün yaptığını görünce inanamadım! bunu gazetecilik mi zannediyorlar? o fotoğrafı oraya koymak gazetecilik mi?

*Bugün haberturk alanin eline mürekkep degil kan bulasir!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com