O Fransız Bir İstanbul'lu Çıktı!

O Fransız Bir İstanbul'lu Çıktı!
Başbakan Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde (AKPM) yaptığı konuşmada sorusuna sinirlendiği Fransız parlamenter bakın kim?

AKPM'de yedek üye olarak görev yapan Marland-Militello, Türkiye'yi hem çok yakından izliyor hem de Türkiye'yle yakın bağları var.
Fransız parlamenterin Türkiye'yle en önemli bağı annesi. Fransa Meclisi'nde Nice kentini temsil eden parlamenterler arasında yer alan Marland-Militello'nun annesi İstanbul Ermenilerinden. Dedesi de Kadıköy'de yaşamış. Hatta 1915 olayları sırasında ailesinin Türk komşuları tarafından saklandığı da yaptığımız araştırmada ulaştığımız bilgiler arasında. Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip etmesiyle tanınan 68 yaşındaki Fransız parlamenter Türkiye'yi sık sık ziyaret eden bir isim. Son ziyareti ise Ermeni kökenli yeğeninin Türk kökenli bir Amerikalı işadamıyla evlendiği düğün töreni için olmuş.

Türkiye'nin üyeliğine sıcak

Sarkozy'nin partisinden olmasına karşın Marland-Militello'nun Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olduğunu söylemek de mümkün değil. Fransız parlamenter, gerekli şartları yerine getirmesi ve tüm kriterlere uyması halinde Türkiye'nin üyeliğine kapıyı açık tutan bir yaklaşıma sahip. Buna rağmen etnik bağ nedeniyle diasporanın tüm tezlerine Marland-Militello da tam destek veriyor. Fransa'nın gündemine gelen “Ermeni soykırımı” iddialarıyla ilgili yasalar için oyu “evet” olan Fransız parlamenter, uluslararası alanda da bu iddialara destek veren bir profile sahip.
Dün Strasbourg'dan ayrılan Marland-Militello'nun Başbakan Erdoğan'ın tepkisini çeviri sorunu nedeniyle ilk aşamada anlamadığı ve olayın Türkiye'de bu kadar büyütüldüğüne şaşırdığı da edindiğimiz bilgiler arasında. Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını ve çıkışlarını AKPM çerçevesine pek uygun bulmayan Fransız parlamenterin durumun farkına vardıktan sonraki tepkisi ise şöyle: “Başbakansanız bir yargıda bulunmadan ve tanımadığınız bir kişi hakkında bilgi sahibi olmadan açıklama yapmamanız daha yerinde olur.”

'Kibar bulmadım'
NTV'ye konuşan Militello, Erdoğan'ın açıklamaları için “İlk cümlesinin genelde Fransızlar için pek hoş olmadığını anladım. Öyle görünüyor ki Fransız kalmak Türkçede kötüleyici bir mana taşıyor. O an yanıt veremezdim ama pek de kibar bulmadım. Bu tavrın Avrupa Konseyi içinde hâkim nezaket kuralları ile pek de bağdaşmadığını söylemeden edemeyeceğim. Bir insanı tanımadan onu hor görmezsiniz herkeste iyi bir yön vardır. Sorum aslında Türkiye lehine bir soruydu sadece Türkiye'de dini azınlıklara eşit muamele yapılıp yapılmadığını sordum bana kibarca 'evet' diyebilirdi. Sayın Erdoğan ya bilmediğinden ya da kötü niyetle hata işledi. Fransa'nın laiklik politikası sadece kamusal alanda her türlü dini simgenin gösterilmemesini öngörüyor. Bir başbakanın bireyi ilgilendiren inanç özgürlüğü ile dinler için tarafsız olması gereken kamusal alanı birbirine karıştırması beni çok şaşırttı. Madem başbakansınız bir kişiyi yargılamadan önce bilgi edinmelisiniz.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com