'O Halde İsrail Ne Yapacağımızı Biliyor!'

'O Halde İsrail Ne Yapacağımızı Biliyor!'
İsrail'in Mavi Marmara saldırısı sonrası Türkiye'den özür dilemeyeceğini açıklamasının ardından Ahmet Davutoğlu, 'O halde ne yapacağımızı İsrail biliyor'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı sonrası Türkiye'den özür dilememesini değerlendirerek, Türkiye'nin bu konudaki beklentisinin net olduğunu, beklentisinin karşılanmaması halinde de Türkiye'nin nasıl bir tutum takınacağını İsrail'in bildiğini ifade etti.

İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısının ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir gazetecinin, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı sonrası Türkiye'den özür dilemeyeceğini açıklamasına ilişkin görüşünü sorması üzerine, “Sayın Başbakan zaten kısa bir açıklama yaptı biliyorsunuz. İsrail'in Mavi Marmara saldırısında sivil insanları uluslararası sularda katletmesi uluslararası bir suçtur. Biz bunun karşılığı olarak kararlı bir şekilde taleplerimizi bugüne kadar vurguladık. Bu taleplerimizde ve bu kararlılığımızda hiçbir değişiklik yoktur. İsrail içinde birkaç ayda bir böyle fırtınalar kopuyor. Özür dileyeceğiz, dilemeyeceğiz. Bakıyorsunuz yoğun tartışmalar yaşanıyor kendi aralarında. Ama Türkiye'nin pozisyonu nettir, beklentisi nettir, bu beklentinin karşılanmadığı takdirde atacağı adımlarda nettir ve bu ilgili taraflarca da bilinmektedir” dedi.

BM Genel Sekreteri ile dün yaptığı görüşmede İsrail konusunun da görüşüldüğünü ifade eden Davutoğlu, “O da tutumumuzu biliyor. Palmer raporunun hazırlanması sürecinde bütün kanaatlerimizi vurguladık. Eğer Palmer raporu herhangi bir uzlaşma sağlanmadan açıklanırsa, ve bu çerçevede yeni bir süreç başlarsa atacağımız adımlarında ne olduğunu taraflar biliyor. ABD başta olmak üzere bu konu ile ilgili taraflar da biliyor” diye konuştu.

-TÜRKİYE VATANDAŞLARININ HUKUKUNU KORUMAKTA KARARLIDIR-

Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarının hukukunu korumakta kararlı ve buna da muktedir olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Bu konuda taleplerimiz açık ve nettir. İsrail içinse bir tercih söz konusudur. Ya Türkiye ile ilişkileri normalleştirme yolunu açacaklardır ya da Türkiye ile sadece devlet düzeyinde değil halk olarak da onulmaz bir uçurumu kendileri açmış olacaklardır. Bu kararı İsrail'in vermesini bekliyoruz. Bu kararı verdikleri zaman Türkiye'de ona göre tutumunu alacaktır. İsrail içindeki tartışmalar ve bunun basına yansımaları bizi ilgilendirmiyor. Dolayısıyla gündemimizde de değil. Dolayısıyla beklentimiz nettir, olmaması halinde de ne yapacağımızı taraflar bilmektedir” dedi.

-CANİLERE İŞLEDİKLERİ SUÇLARIN KARŞILIĞI ÖDETİLECEKTİR-

Bakan Davutoğlu bugün Hakkari'de teröristlerce düzenlenen saldırı sonrası hayatını kaybeden şehitlerin hatırlatılması üzerine ise, “Gönül isterdi ki bugün sadece Somali ile ilgili bu yardım faaliyetini konuşabilseydik. Ama maalesef sabah aldığımız acı haber hepimizi derinden etkiledi. Bedenen ve zihnen buradaki faaliyette olsak da genel olarak hepimiz şehitlerimizin ailelerinin yanındaydık. Zihnen oradaydık aynı zamanda. Bu sebeple yakından da takip ettiğimiz için gelişmeyi Sayın Başbakanımız ile tabii konuştuk. Bir kere Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kudretinden kimsenin şüphesinin olmaması lazım. Mutlaka bunların cezası verilecektir. Gerekli her türlü tedbir alınacaktır. Teröre karşı mücadele hem ulusal ölçekli hem bölgesel ölçekli hem küresel ölçekli bir mücadeledir. Zaten Pazartesi günü Sayın Başbakan'ın başkanlığında bir değerlendirme toplantısı yapmıştık. Terör bağlamında hem içeride alınacak tedbirler, hem bölgemizde alınacak tedbirler, hem küresel ölçekte alınacak tedbirlerin hepsini değerlendiriyoruz. Gerekli her türlü çalışma yapılacak ve bu canilerin mutlaka bu anlamda işledikleri suçların karşılığı onlara ödetilecektir. Dolayısıyla bunları yakından takip ettik” dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com