O hastane parça parça satılıyor!

O hastane parça parça satılıyor!
Sultan Abdülmecid'in annesi tarafından Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından 1843 yılında yaptırılan Vakıf Gureba Hastanesi'nin servislerinin tek tek özelleştirilip işletildiği ortaya çıktı.

İki yıl önce Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi'ne devredilen 150 yıllık hastanenin laboratuarlarını Acıbadem Hastanesi işletirken, radyoloji ünitesinin işletme hakkını Medical Park aldı.

Her servisi başkası işletiyor

Vakıf Gureba ve Araştırma Hastanesi, 15 Nisan 2010'da Bakanlar Kurulu'ndan kuruluş onayı alan Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesine kuruluşundan çok kısa bir süre sonra 25 Ekim 2010'da devredilmişti.

Bu tarihten sonra Tıp Fakültesi olarak çalışmaya başlayan hastanenin Onkoloji ve nükleer tıp servisleri ise MNT firması tarafından işletiliyor.

Sağlık Bakanlığına değil de dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın denetimindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne (VGM) bağlı olan hastane VGM kaynaklarıyla yenilenerek o haliyle özelleştirilmişti. Hastanenin devrini ve bu nedenle asistan hekimlerin başka illere gönderilmesini protesto eden hastane çalışanları ve onlara destek veren örgütler eylem yapmıştı. Eylemlerde vakfa ait hastanenin kuruluş amacı dışında kullanılması ve özel üniversiteye devredilmesinin hukuka ve Anayasaya aykırı olduğu dile getirilmişti.

150 yıldır yoksullar tedavi ediliyordu

1843 yılında Sultan Abdülmecid'in annesi Bezmi Alem Valide Sultan tarafından inşa ettirilen hastane iki yıl sonra "gurebayı Müslümin" e (Müslüman garipler) vakfedilmişti.

Yani hastane 150 yılı aşkın süredir fakirlerin tedavisini gerçekleştiriyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com