"O" İçimizde yaşıyor...

"O" İçimizde yaşıyor...
Türkiye Cuhuriyeti'nin kurucusu ve büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, 1938 yılında bugün hayata veda etmişti. 1881'de Selanik'de doğan ve 10 Kasım 1938'de İstanbul'da hayata gözlerini yuman Atatürk öldüğünde dünya da Türkiye ile birlikte ağlamıştı.

Türkiye Cuhuriyeti'nin kurucusu ve büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, 1938 yılında bugün hayata veda etmişti. 1881'de Selanik'de doğan ve 10 Kasım 1938'de İstanbul'da hayata gözlerini yuman Atatürk öldüğünde dünya da Türkiye ile birlikte ağlamıştı.
'ANAMA TÖRENİ BELEDİYE KÜLTÜR SARAYINDA
GERÇEKLEŞTİRİLECEK'
Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 72. yıldönümünü anma programı Belediye Kültür Sarayında yapılacak.
Bugün Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 72. yıldönümünü anma programı saat 08:55 de Valilik önünde Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayacak.
Anma programı saat 09.30'da Belediye Kültür Sarayında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Nafi Güral Fen Lisesi Müdür V. Ömer Yeşil'in açılış konuşması ile devam edecek.
Belediye Kültür Sarayında yapılacak olan anma programı kapsamında kompozisyon ve şiir dalında 10 Kasım Atatürk Haftası Yarışmasında 1.Olan eserlerin okunması, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Hv.İs.Yzb. Murat Sağcan'ın konuşması, Nafi Güral Fen Lisesi öğrenci korosu tarafından orotoryo gösterisi ile Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.
Anma programı kapsamında 10–16 Kasım 2010 tarihleri arasında Belediye Kültür sarayında Atatürk Resimleri sergisi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde Atatürk Zafertepe'de adlı fotoğraf sergisi ve Vahitpaşa Kütüphanesinde Atatürk kitapları sergilenecek. Ayrıcı 10-16 Kasım 2010 tarihleri arasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sinema Salonunda ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine Atatürk ve Kurtuluş savaşı ile ilgili filmler izlettirilecek.
Bugün 14.00'de Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Ali Sarıkoyuncu tarafından Atatürk'ü anlamak ve Anlatmak : Dine Bakışı konulu konferans verilecek.
Ayrıca 10 Kasım 2010 Saat 15:00 de İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Tavşanlı Yolu Çobanköy ağaçlandırma sahasına ağaç dikimi düzenlenecek.
Türk milletinin Ulu Önderi Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yumduğunda dünya ağlamaıştı.
İŞTE DÜNYA LİDERLERİNİN ATATÜRK HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ...
John F. Kennedy (ABD Başkanı, 10 kasım 1963): 'Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması, yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk'ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye'de giriştiği derin ve geniş inkilaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.'
Franklin Roosvelt (ABD Başkanı): 'Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.'
General McArthur (ABD Genelkurmay Başkanı): 'Asker ve devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biriydi. Kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza o, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.'
Chicago Tribune (ABD): 'Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli, çekici adamlarından biri geçti.'
Kalinin (Sovyetler Birliği Başbakanı): 'Şöhreti bütün cihana yayılmış olan tecrübeli başkanın yönetimi herkesin sevgi ve saygısını çeken büyük Türk milletinin milli bağımsızlığını devamlı bir başarı ile kuvvetlendirmiş ve yeni milli yapısını yaratmıştır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com