O iddianame kabul edildi

O iddianame kabul edildi
İzmir'de askeri casusluk iddianamesi kabul edildi

İzmir’de aralarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele’nin’de bulunduğu 88'i tutuklu 357 sanık hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ‘gizli belge ve belge bulundurma’ soruşturmasında hazırlanan iddianame 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Çete reisi olmakla suçlanan tutuklu işadamı Bilgin Özkaynak’a müebbet istenirken, tutuksuz sanık Koramiral Veysel Kösele hakkında ise ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek’ suçlamasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘fuhuş yaptırılan kadınlar aracılığıyla yüksek rütbeli askeri personelin uygunsuz görüntülerini çektikleri ve bunlarla şantaj yaparak bazı askeri bilgileri elde ettikleri’ iddia edilen suç örgütüne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, 88'i tutuklu 357 sanık hakkında 2 yıl ile müebbet arasında değişen hapis cezaları istendi. 196 müştekinin, 831 mağdurun bulunduğu ve bin 937 sayfa olan iddianame, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10'uncu maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç tarafından hazırlandı. Aynı kanunun ilgili maddesiyle görevli İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin, mahkemece 15 günlük inceleme sürenin dolması ve kabul edilmesiyle, ilk duruşma için de tarih belirlenerek davanın görüşülmesine başlanması bekleniyor.

İSTENEN CEZALAR

Savcı Zafer Kılınç tarafından hazırlanan iddianamede, çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek suçlarından müebbet ve 9'ar yıl hapis cezası istendi. Çete yöneticisi olduğu suçlamasıyla Coşkun Başbuğ, Hakan Oğuzhan, Safiye Köten, Engin Karatekin, Onur Süer, Bülent Acar, Engin Çırakoğlu, Bülent Akbaş ve Mehmek Aksu ile örgüt üyesi olduğu suçlamasıyla Mehmet Levent Akyıldız, Ergün Özkan, Mustafa Dölalan, Merdin Kışkan, Ümit Topaloğlu, Aziz Murat Değirmencioğlu, Cem Atilla Toprakkale, Sunay Akkaya, Evren Tezcan hakkında 9 yıl ile müebbet arasında hapis cezaları istendi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek suçlamasıyla 2 yıl ile 6 yıl arası hapis cezası istendi. Diğer sanıklar hakkında da 3 yıldan başlayan hapis cezaları istendi.

İddianamede adı geçen 831 mağdur arasında devlet memuru ve askerin de fişlendiği belirtildi. 3'ü kadın 55 muvazzaf askerin sanık olarak yargılanması istenen iddianamede, 88 tutuklu sanık bulunuyor. Duruşmanın gelecek mart ayında kesintisiz yapılacağı belirtildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com