O Maden Ocağı, Meğer "Devletinmiş!"

O Maden Ocağı, Meğer "Devletinmiş!"
Yaklaşık 300 madenciye mezar olan Soma'daki madenin, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından, hizmet alımı yoluyla, SOMA AŞ.'ye verildiği ortaya çıktı. Bu da hükümetin cezai ve hukuki sorumluğu olduğu anlamına geliyor

 

ÖZEL | SANSURSUZHABER

SOMA'DAKİ MADENİN SAHİBİ "ENERJİ BAKANLIĞI" ÇIKTI!

Tarihinin en acı günlerini yaşan madencilik sektörü, Soma kazasının perde arkasını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Sorumlu kim ya da kimler? Önlemler alınmadı mı? Maliyetleri düşürmek için, insan canı gözardı mı edildi? Ve tüm bu eksiklerin sorumlusu kim?

belge-maden.jpgÖNCEDEN CİNER GRUBUNA AİTMİŞ...

SANSÜRSÜZ HABER, kazanın olduğu ocağın nasıl işletildiğine dair Sayıştay raporlarına ulaştı.  O raporlarda, 75153 Nolu ruhsata sahip olan ocağın daha önce CİNER Grubu tarafından işletildiği görülüyor.  O dönemde de hizmet alımı yoluyla işletilen ocak, yine hizmet alımı yöntemiyle çalıştırılmak üzere SOMA AŞ.'ye devredilmiş. 

RÖDOVANS MI, HİZMET ALIMI MI?

Kazanın olduğu ilk andan itibaren madenin, rödovans yöntemi ile Soma AŞ.'ye verildiği söyleniyordu. Ancak Sayıştay raporlarında, madenin hizmet alımı yoluyla işletildiği ortaya çıktı. Rödovans ile işletilen madende işletmeci, işçilere karşı sorumlu. Hizmet alımında ise işleten şirketle birlikte, Türkiye Kömür İşletmeleri de  hukuki ve cezai sorumluk taşıyor. Bu durumda İş güvenliği önlemlerin alınmamasından da sorumlu olan sadece işletmeci şirket değil, aynı zamanda TKİ oluyor...

 

belge-maden2.jpgMADENİN ASIL SAHİBİ ENERJİ BAKANLIĞI...

Türkiye Kömür İşletmeleri ise  bir kamu iktisadi teşebbüsü. Enerji Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu... Yani bu işletmenin üstlendiği işlerde, Enerji Bakanlığı'nın sorumluluğu sözkonusu. 3154 sayılı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanunun 5. maddesinin 2. paragrafında Bakanın görevleri şöyle sayılıyor. 

Buna göre Sayın Bakan :

Madde 5 – Bakan, Bakanlık kuruluşunun en üst amiridir ve Bakanlık hizmetlerinin mevzuata, hükümetin genel siyasetine, milli güvenlik siyasetine, kalkınma planlarına ve yıllık programlara uygun olarak yürütmekle ve Bakanlığın faaliyet alanına giren konularda diğer bakanlıklarla işbirliği ve koordinasyonu sağlamakla görevli ve Başbakana karşı sorumludur.
 

Bakan, emri altındakilerin faaliyet ve işlemlerinden sorumlu olup, Bakanlık merkez teşkilatı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarının faaliyetlerini, işlemlerini ve hesaplarını denetlemekle görevli ve yetkilidir.

AKP'NİN KÖMÜRÜ, BU MADENDEN...

Sayıştay raporlarında yer alan bir başka dikkat çekici nokta da üretilen kömürün bir bölümünün, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'na aktarılması...

VELİ AĞBABA: ”BİR VELİ GÖÇER BULUP,KURTULAMAZLAR!"

SANSÜRSÜZ HABER, Soma'da incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile konuştu. "Bu işin sorumlusu Hükümet"diyen Ağbaba, şu yorumu yaptı...

"Şimdiye kadar özelleştirme mantığı ile bu işleri yaptılar, şimdi sorumluluktan kaçıp başkalarının üzerine yüklemeye çalışıyor, bu işin fıtratında ölüm var diyorlar.  Dünyada en çok ölümlerin olduğu ülke Türkiye. Ölümlerin temel sorumlusu da Hükümettir. 

"BAŞBAKAN DA SORUMLU"

Başbakan da sorumlu , baştan aşağı yanlış bir sistem yarattılar. Madenlerde  özelleştirme de taşeronlaşma da yanlış. Hükümet tam anlamıyla sorumludur. Yalova depremindeki gibi bir Veli Göçer bulup kurtulamaz. Duble yol yaparken hükümet yapıyor, iş kazası olunca müteahhit neden oluyor.... Bu anlayış yanlıştır... Zaten yüzlerce işçinin öldüğü olay bir iş kazası da olamaz. 

"ÖLÜ SAYISI ÇOK DAHA FAZLA"

Bu olayda herşey şaibeli, ölenlerin gerçek sayısı bilinmiyor. Bildikleri  halde gizliyorlar rakamları söylemiyorlar.  Bizim duyduğumuz, yaklaşık 430 madencinin öldüğü yönünde...
Bu konuda bile vatandaşın kafasında kuşku varsa, bu kuşku sorumluların  istifa etmeleri için yeterlidir. Oraya gidip, çocukları, adamları döverek, basına ambargo koyup, tehdit ederek bu iş çözülmez. Bu işin sorumlusu Hükümettir, başka yerde aranmasın! Hem siyasi hem hukuki sorumluğu var!"

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com