O maske yasaklandı

O maske yasaklandı
Gezi parkı olaylarında eylemcilerin simgesi haline gelen maske yasaklandı.

Papa Francis'in Brezilya’ya gelmesi nedeni ile Brezilyada 'Guy Fawkes’ maskesi yasaklandı

Brezilya'da güvenlik güçleri, Papa Francis'in gelecek hafta Rio de Janeiro'da düzenlenecek bir ayinle açılışını yapacağı Katolik Dünya Gençliği Günü'nde 'Guy Fawkes’ maskeleri' takılmasını yasakladı.
 
Dünya çapında gerçekleştirilen birçok protestonun simgesi haline gelen Guy Fawkes, nam-ı diğer "V for Vendetta" maskelerinin nerede üretildiğini hiç merak ettiniz mi?
 
 Anonim duruşun alamet-i farikası olan Guy Fawkes maskeli eylemciler, Arap Baharı 'ndan dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen "Occupy" hareketlerine kadar birçok yerde karşımıza çıktı.
 
İsyanlarda görünen sebep genellikle o coğrafyanın sosyolojik kırılımlarına göre farklılık gösterse de, buz dağının altında hep daha derin manalar yatıyordu.
 
Sisteme başkaldırı, bireysel özgürlükler ve çoğulcu demokrasi gibi alt metinlerin doldurduğu gösterilerde ortak başka bir meta daha vardı: "Guy Fawkes maskesi"
 
Guy Fawkes'i simgeleştiren bu suret, İngiliz tasarımcı David Lloyd tarafından, Alan Moore'un çizgi romanındaki "V" karakteri için hazırlandı.
 
Bu tarihten itibaren derinden derine "isyanın simgesi" haline gelen maskeler Brezilya'nın Rio de Janeiro kenti yakınlarına yer alan Sao Goncalo kasabasındaki bir fabrikada üretiliyor.
 
Her ne kadar Rio'daki bu fabrika dünyanın farklı ülkelerine çok sayıda ihracat yapsa da, maskeleri takan eylemcilerden memnun olmayan hükümetler de yok değil.
 
 Özellikle geçtiğimiz günlerde Kanada 'da kabul edilen bir yasa tasarısına göre, herhangi bir illegal eylem veya protestoda bu maskeyi takanlara 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com