O pankartı protesto ettiler!

O pankartı protesto ettiler!
Hocalı Katilamı'nı anmak için geçen hafta Taksim'de düzenlenen mitingde kullanılan ırkçı pankartları protesto etmek için bugün İstanbul Galatasaray Meydanı'nda yürüyüş düzenlendi.

Galatasaray Meydanı'nda aralarında siyasetçi, gazeteci ve tiyatrocuların da bulunduğu bir grup geçen hafta "Hocalı Katliamı" protesto gösterisinde açılan pankart nedeniyle yürüyüş yaptı.
    
Taksim Meydanı'nda geçtiğimiz hafta düzenlenen "Hocalı Katliamı" protesto gösterisinde açılan bir pankartı protesto etmek isteyen bir grup Taksim Meydanı’nda protesto gösterisi yaptı.
 
 Aralarında Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Azeri Sosyalistler, AKA-DER, Barış İçin Sanat Girişimi, Gürcü Kültür Merkezi, Halkların Demokratik Kongresi, Jıneps Gazetesi, Laz Mektebi'nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu Irkçılığı protesto etti.

 
Grup üyeleri saat 13.00'te Galatasaray Meydanı'nda toplandı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın da destek verdiği gösteriye gazeteci ve tiyatrocular da katıldı.
 
Eylemciler "Irkçılığa karşı halkların kardeşliği için yürüyoruz" yazılı dev bir bez pankartın arkasında yürüyüşe geçti. Ellerinde "Yaşasın halkların kardeşliği", "Türkün Türkten başka dostu var" ve "Faşizme geçit yok" şeklinde döviz taşıyan eylemciler, "Nefret sizin insanlık bizim" ve "Irkçılığa geçit vermeyeceğiz" şeklinde slogan atıp zılgıt çekti. Bir saatlik yürüyüşün ardından Taksim Meydanı'na gelen göstericiler burada kardeşlik mesajları veren açıklamalarda bulundu. Azeri, Ermeni, Gürcü, Çerkez, Laz, Abhaza ve Kürtlerden oluşan eylemciler, kardeşlik ve birliktelik mesajı verdi. Ermeni asıllı Türk vatandaşı Sayad Tekir ile Azeri olan Metleb Muhtarov'un yan yana gazetecilere poz verdi.
 
Grup adına basın açıklaması yapan Jıneps Gazetesi çalışanı Yaşar Güven, "Geçen hafta burada, Hocalı katliamı bahanesiyle İçişleri Bakanı'nın nezaretinde Ermenilere ve tüm halklara nefret kusuldu. Hakaret edildi. Tehditler savuruldu. Amaç Hocalı Katliamı değildi. 1915'de bir halkın tüm kültürünün sosyal dokusunun tarihsel mirasının yok edildiği kökünün kazındığı soykırıma uğratıldığı gerçeğinin inkarıydı. Devlet, Fransa'da malum yasanın kabulünü de bahane ederek, Ermeni düşmanlığını körüklüyor. Ama hayır, o kadar ucuz değil. İşte biz buradayız. Çok çeşitliyiz. Buranın haklarıyız. Ermenileri yalnız bırakmayacağız. Hiçbir ezilen, inkar edilen, imha tehdidi altında olan halkı yalnız bırakmayacağız. Biz onlara küfretmiyoruz. Hakaret etmiyoruz. Elimizde kin ve nefret kusan dövizler pankartlar yok. Biz en temel insani değerlere sahip çıkan herkesi ırkçılığa, milliyetçiliğe, nefrete, şovenizme karşı birleşmeye çağırıyoruz" dedi.
 
CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal da "Başbakan gençlere 'Kininizin davacısı olundiyerek düşmanlığı ve ayrımcılığı gösteriyor. Biz de burada toplanarak barışı gösteriyoruz. İnsanların seçemediği ve değiştiremeyeceği özellikleri vardır. Irk, renk ve cinsiyet gibi. İnsanlar bu özelliklerinden dolayı dışlanamaz ayrıştırılamazlar. Ancak şu anda AKP'den olanlar ve olmayanlar ayrımı yapılıyor. Hatta bu ayrımcılık işe alımlarda da dikkat çekmektedir. Ayrımcılığa hayır diyoruz" şeklinde konuştu.
 
Protesto gösterisinin sonunda ses düzenini sağlaması için kiralanan araç için eylemcilerden para toplandı. Katılımcılar da bu para toplama kampanyasına destek verdi. Göstericiler, 13 Mart'ta Ankara'da görülecek olan Madımak Davası'nda adliye önünde toplanmak için anlaşıp ayrıldı.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com