“O pilotların hedefi Esad’ın sarayıydı”

“O pilotların hedefi Esad’ın sarayıydı”
Suriye’de askeri bir havaalanı yakınlarında yakalandığı iddia edilen 6 Türk savaş pilotunun kaçıracakları uçaklarla Suriye hava savunmasını aşarak Başkanlık Sarayı'nı vuracağı iddia edildi.

Suriye askerleri tarafından Azez civarındaki bir askeri havaalanına sızma girişimi içerisindeyken yakalandıkları iddia edilen Türk pilotlarının durumlarına ilişkin belirsizlik sürerken, esir edilen 6 Türk subayın isimleri ve rütbeleri ortaya çıktı.
 
Yurt’un haberine göre, 4’ü yüzbaşı, 2’si üsteğmen olan subaylardan birinin yaralı olduğu ve yakalanma anlarında yanlarında cihatçı militanların da bulunduğu ifade ediliyor.
 
Türk savaş pilotlarının buradan ele geçirecekleri uçaklarla, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Başkanlık Sarayı’na hava saldırı düzenleyecekleri iddia ediliyor. Suriye haber kaynakları, daha önce Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçakla Suriye hava sahasına giremeye çalışan ve başarılı olamayan Türkiye’nin, bu kez Suriye uçaklarını ele geçirerek bunu yapmayı planladığı iddia ediliyor.
 
Suriye Hava Savunma Sistemi’nin Suriye’ye ait olmayan uçakların hava sahasına girmesine asla izin vermeyeceği belirtilirken, tek yolun Suriye Hava Kuvvetleri’nin uçaklarını ele geçirmek olduğu vurgulanarak, bu girişimde de başarısız olunduğu belirtiliyor.

BİR PİLOT AĞIR YARALI
 
Bu arada, Türk subayların yakalandığı çatışmada ölenler arasında Libya ve Türkiye pasaportu taşıyan gönüllü cihatçıların da olduğu tespit edildi. En önemli operasyon ise üssün doğusunda gizlenen ve geri çekilme esnasında sıkıştırılan Türk subayların esir edilmesi oldu. Subaylar hiçbir mukavemet ve direniş gösteremeden ele geçirildiler. Son operasyonda ele geçirilen subay sayısının
6 olduğunu ve bunlardan bir tanesinin ağır yaralı olduğunu bildirdi.
 
“KABUL ETMEK SAVAŞ ÇIKARIR”
 
Suriyeli yetkililer ise pilotların yakalandığını kabul ediyor ancak, savaş esiri sayılmaması için resmi açıklama yapmayacaklarını, açıklamayı Türkiye’nin yapmasını beklediklerini söylüyorlar. Suriye’nin, topraklarına saldırı amacıyla giren Türk askerlerini yakaladığını resmen açıklaması durumunda, Uluslar arası hukuk gereği bu askerlere savaş esiri muamelesi yapması gerekecek.
 
Suriye, zaten sorunlu olan Türkiye ile ilişkileri daha da gerginleştireceği ve savaşa dönüşebileceği kaygısı taşıyor. Suriye yetkili kaynakları, Türk Hükümeti’nin açıklama yapması durumunda, askerlerin Türkiye’ye teslim edilebileceğini belirterek, “Öncelikle Türk Hükümeti’nin askerlerin varlığını kabul etmesini” istiyorlar.
 
TSK PİLOTLARI FİRARİ GÖSTERDİ İDDİASI
 
Genelkurmay Başkanlığı’nın adı geçen Türk pilotlarını firari gösterdiğini söyledi. Genelkurmay’ın askeri personelini firari göstermesi, Suriye kaynaklarınca doğrulanan Türk pilotlarının Suriye topraklarında görevlendirilmesini reddedeceği anlamına geldiği belirtiliyor.
 
Genelkurmay Başkanlığı daha önce de yaptığı açıklamada basında yer olan yakalanma iddiasının gerçek olmadığını duyurmuştu. Suriye’de yakalandıkları iddia edilen ve isimleri açıklanan subaylar ise şunlar; Üsteğmen İ.D. (Malatya Erhaç Üssü’nde görevli), Üsteğmen M.S. (Malatya Erhaç Üssü’nde görevli), Yüzbaşı İ.T. (Malatya Erhaç Üssünde görevli), Yüzbaşı D.K. (1. Ana Jet Üssü Komutanlığı Eskişehir), Yüzbaşı M.D. (1. Ana Jet Üssü Kom. Eskişehir), Yüzbaşı Y. İ. T. (1. Ana Jet Üssü Kom. Eskişehir -yaralı durumda-) (CTK)

Haberin kaynağı için tıklayın: http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/hedef-esadin-sarayi-h26572.html

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com