O soruyu Başbakan'a sordu

O soruyu Başbakan'a sordu
Halk ozanı Neşet Ertaş'ın cenazesinde sorulan 'Müslümanlığına şahitlik eder misiniz?' sorusu TBMM'ye taşındı.

Halk ozanı Neşet Ertaş'ın cenaze töreninde, namaz kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz'ın, 'Müslümanlığına şahitlik eder misiniz?' sorusu TBMM'ye taşındı. Halk müziği sanatçısı ve CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Neşet Ertaş gibi uluslararası bir üne sahip ve yarattıkları ile UNESCO tarafından ödüllendirilen bir sanatçının, kendi inancı olan Alevi- Bektaşi inancına göre defnedilmemesinden rahatsızlık duydunuz mu?" diye sordu.

YAŞANANLAR YIKICI OLDU

TBMM Başkanlığı'na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak yanıtlaması için soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, geçtiğimiz günlerde vefat eden halk ozanı Neşet Ertaş'ın cenazesindeki o soruyu gündeme getirdi. Neşet Ertaş Usta'nın vefatının derin bir üzüntüye neden olduğunu belirten Akkiraz, "Ürettikleri ile Abdal toplumunun içinden çıkan bir dünya sanatçısı olan Neşet Ertaş, inancı gereği insanları ayırmadan herkesin sanatçısı olmuştur. Cenaze namazı sırasında yaşanan bazı olaylar ise sevenleri ve inandaşları açısından yıkıcı olmuştur" dedi.

MÜSLÜMANLIĞINDAN ŞÜPHE Mİ DUYULDU

Cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz'ın sorduğu "Hali hayatında ve kemal-i sıhhatinde Müslüman bir insan olduğuna şahitlik eder misiniz?" sorusunun 3 kez tekrarlandığını dile getiren Akkiraz, "Sayın Yılmaz'ın ve temsil ettiği Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Alevi-Bektaşi inancına mensup Abdal topluluğu için Müslümanlığı tartışılan bir grup mu düşüncesine sahip olduklarını milyonlarca vatandaşımıza düşündürdü" diye konuştu. Akkiraz, "Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı temsil ettiği kurum ile birlikte Neşet Ertaş'ın Müslümanlığı konusunda şüphe mi taşımaktadır ki, yukarıdaki soruyu sorma gereği hissetmiş ve bunu üç kez tekrarlatmıştır? Ülkemizde kılınan her cenaze namazında bu soru sorulmakta mıdır?" sorularını sordu.

'KENDİ İNANCINA GÖRE DEFNEDİLMEDİ'

Sorularının devamında Ertaş'ın inancına göre defnedilmediğine de işaret eden Sabahat Akkiraz şöyle dedi:

"Neşet Ertaş gibi uluslararası bir üne sahip ve yarattıkları ile UNESCO tarafından ödüllendirilen bir sanatçının, kendi inancı olan Alevi-Bektaşi inancına göre defnedilmemesinden rahatsızlık duydunuz mu? Cemevleri legalleşmediği için hem sanatçı Neşet Ertaş'ın, hem şehit olan Alevi inancına mensup askerlerin cenaze törenlerinin devlet töreni yapılabilmesi için camilere götürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Diyanet İşleri Başkanlığı Alevi- Bektaşi toplumunu Müslüman olarak kabul etmemekte midir ki, yukarıdaki sorunun sorulma gereği duyulmuştur? Sayın Yılmaz hakkında soruşturma açılacak mıdır?"(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com