O Suriyeliler geri döndü

O Suriyeliler geri döndü
Gaziantep’in İslahiye İlçesi’ndeki çadır kentte kalan ve geçen günlerde çıkan olaylara karıştığı iddiasıyla gözaltına alınıp serbest bırakılan 37 Suriyeli, kendi istekleriyle ülkelerine döndü. Çadır kenti ziyaret eden Gaziantep Valisi Erdal Ata da kampta
İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıktaki 7 bin 300 sığınmacının yerleştirildiği çadır kentte 22 Temmuz’da Türkmenlerin yerleştirilmek istenmesine tepki gösteren Suriyeliler isyan çıkardı. Kısa sürede büyük arbedeye dönüşen olaylarda 5’i polis, 1’i asker 7 kişi yaralandı. Polisin ve askerlerin müdahalesiyle son bulan olayların ardından Türkmenler, Fevzipaşa Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’na yerleştirildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında incelenen güvenlik kamerası görüntülerinde kimlikleri saptanan 37 Suriyeli, gözaltına alındı. Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadelerinin ardından serbest bırakılan Suriyelile’rin, çadır kente götürüldükten sonra ailelerini de yanlarına alarak kendi istekleriyle ülkelerine döndüğü bildirildi.
 
VALİ İNCELEME YAPTI
 
Çadır kentteki ziyaret eden Vali Erdal Ata, olaylar meydana geldiği sırada camları ve bilgisayarları kırılan kayıt bürosu ile Mobese merkezini gezdi. Türk Kızılayı protokol çadırı önünde İlçe Kaymakamı Osman Beyazyıldız’dan bilgi alan Ata, Sahra Hastanesi ve idari büroda da incelemeler yaptı. 
 
165 SURİYELİ GELDİ 260 SURİYELİ GİTTİ
 
Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nin Kuşaklı Kavalcık ve Bükülmez köylerinden sınırı geçen ve aralarında 2 albay, 1 yarbay, 3 binbaşı, 2 üsteğmen ile 1 başçavuşun bulunduğu 165 Suriyeli ise Türkiye’ye sığındı. Subaylar ile aileleri, yapılan işlemlerin ardından Apaydın Köyü’ndeki kampa gönderildi.
 
Öte yandan İslahiye ve Altınözü’ndeki kamplarda barınan 260 Suriyelinin ise kendi istekleri ile ülkelerine dönüş yaptığı bildirildi. (NSK)

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com