O uyardı, AKP dinlemedi

O uyardı, AKP dinlemedi
Fransa Meclisi Ermeni soykırımının inkarını cezalandıran teklifi kabul etti. 4 yıl önce bu konuda AKP'yi uyaran CHP eski milletvekili Şükrü Elekdağ konuyla ilgili sansürsüzhaber.com'a konuştu.

Fransa Meclisi Ermeni soykırımının inkarını cezalandıran teklifi kabul etti. 4 yıl önce bu konuda AKP'yi uyaran CHP eski milletvekili Şükrü Elekdağ konuyla ilgili sansürsüzhaber.com'a konuştu.

Sansürsüzhaber/ÖZELParis Ulusal Meclisi'nde sözde Ermeni soykırımını inkar edenler için hazırlanan yasa tasarısı oy çoğunluğu ile kabul edildi. Durumun farkına varıp hükümeti uyaran emekli büyükelçi, CHP'li Şükrü Elekdağ konuyu değerlendirdi. Mecliste, “Türkiye-AB ilişkilerine saatli bomba konulmuştur. Çok tehlikeli bir karar alınmıştır. Gelecek günler çok ciddi güçlüklere gebedir. Hükümet vakit kaybetmeden olayın üstüne gitmelidir” diyen AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi Elekdağ 4 yıl sonra söylediği noktaya gelindiğini ifade etti.
Yasa teklifinin kabul edilmesini 'ilk adım' olarak değerlendiren Elekdağ, “Geçeceği belliydi. Bundan sonra bu yasa senatoya gidecek. Senatoda maalesef Türkiye aleyhinde denge değişmiştir. Senato başkanı sosyalisttir. Fransız senatörler Sarkozy'i destekleyen Ermenilerin oylarını almak için çaba sarf edecekler” dedi.
'Çok tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız'

“Çok tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız” diyen Elekdağ, Türkiye'nin vakit geçirmeden önemli adımlar atması gerektiğinin altını çizdi. Elekdağ, sözlerimizin hükmünün azaldığını belirterek şöyle devam etti: “Hukuk yolunu denememiz lazım. Benim hükümete önerilerim oldu, bu yolda gitmek lazım. Taraflar uluslararası adale divanı başvurmalı. İki soru sormak gerekiyor. Fransa'nın aldığı karar meşru mudur? Diğer soru da Osmanlı döneminde Ermenilere soykırım yapılmış mıdır yapılmamış mıdır?” Şükrü Elekdağ, Fransız Parlamentosu'nun kendisini uluslararası hukuktaki yetkili mahkemelerin yerine koyduğunu da sözlerine ekledi.
'Bundan sonra bizden işbirliği beklemesinler'
Türkiye-Fransa siyasi ilişkilerinin de değişeceğini belirten Elekdağ, “Bunda sonra bizden işbirliği beklemesinler. Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık pençesinde kıvranıyorlar. Fransızların gözleri körleşmiş durumda” yorumunu yaptı.

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com