O vekil Kışanak

O vekil Kışanak
Başbakan Yardımcısı Arınç’ın adını vermeden Diyarbakır Cezaevi’nde gördüğü işkenceleri anlattığı BDP’li vekilin Gültan Kışanak olduğu ortaya çıktı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın adını vermeden Diyarbakır Cezaevi’nde gördüğü işkenceleri anlattığı BDP’li vekilin Gültan Kışanak olduğu ortaya çıktı. BDP eş başkanı Kışanak, 1980-82 yılları arasında tutuklu kalmıştı.
 
Gazeteport’un haberine göre, Arınç katıldığı bir TV programında ‘’Ben bir BDP'li kadın milletvekiline kızıyordum. Ama onunla ilgili bir hatırayı dinledim, artık kızmıyorum. 17 yaşında genç kız iken Diyarbakır Cezaevi'nde ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki, ben de aklıma gelse dağa çıkardım. Çünkü Diyarbakır Cezaevi'nden çıkanların yarısı dağa gitti, yarısı da dağdakilere övgüler diziyor" dedi.
 
Elazığ Öğretmen Lisesi mezunu olan Kışanak, 1978’de Diyarbakır Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü’ne girdi. İki yıl okuyan Kışanak, 12 Eylül’de tutuklandı. ‘’Vücudumda hala işkence izlerini taşıyorum. Ayak bileklerimde falaka ve kayış izleri var. Kolumda sigara yanığı var" diyen Kışanak yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:
 
‘’30 yıl geçti ama bendeki izler hala geçmedi. Bu konuda şimdiye kadar adaletin yerine getirilmesi için bir girişimde bulunulmamış olması Türkiye adına bir kayıp. Acilen o dönem cezaevinde görev yapmış tüm kadronun askerlerin, sağlık personeli olarak görev yapanların, idari personelin listesinin çıkarılıp tanıklıklarına başvurulması gerekir. Örneğin kadınlar koğuşunda görev yapan Bahattin Demir isimli, Gümüşhaneli bir gardiyan vardı. Soruşturma yapılırsa bunlar rahatlıkla teşhis edilebilir" (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com