O yöneticiye jet ihraç!

O yöneticiye jet ihraç!
AKP İl Gençlik Kolları MYK Üyesi Melik Birgin'in Pavey'e yönelik attığı: "Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın." tweet'i olay oldu.

AKP İl Gençlik Kolları MYK Üyesi Melik Birgin, Twitter hesabında CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e nefret dolu bir tweet attı.

Birgin, sayfasında Pavey için: “Allah bir bacağını almış, hâlâ küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!” yazdı.

Bu tweetin üzerine CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Başbakan’a bir mektup yazarak, “Allah bir bacağını almış, hâlâ küfürden uyanmazsın” tweet’ini atan AKP’li yöneticinin görevden alınmasını istedi.

Tweetin büyük tepki alması üzerine, AKP’li yönetici Twitter hesabını kapattı.

ÇELİK: ‘MİDE BULANDIRDI

Şafak Pavey ile ilgili AKP İl Gençlik Kolları MYK Üyesi Melik Birgin’in “Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın.” tweet’i için AKP’den açıklama geldi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, twitter’dan yaptığı açıklamayla Birgin’in tweet’i ile ilgili ‘mide bulandırıcı’ yorumu yaptı.

Çelik’in açıklamaları şöyle:

“CHP İst. Mv. Sayın Şafak Pavey’e atılan bir tweet hepimizin midesini bulandırdı.Tweeti atan kişi Ak Parti Malatya Gnç. Kol. MYK üyesi değil. Bu kişinin partimizin hiçbir kurulunda bir görevi ve üyeliği mevcut değildir.Sadece sıradan bir parti üyesidir. İlgili arkadaşlarımızla görüştük, üyelikten de ihraç edilecektir. Kişinin konumu ne olursa olsun, yapılan şey, densizce ve terbiyesizcedir. Adı geçen şahıs, umarım ki Sayın Pavey’den bizzat özür diler.Ancak kişi, bir Ak Parti üyesi olduğu için ben Sayın Pavey’den özür diliyorum.”

JET HIZIYLA İHRAÇ EDİLDİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in açıklamalarının hemen ardından Melik Birgin AKP üyeliğinden jet hızıyla ihraç edildi.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan il başkanı Bülent Tüfenkçi, basında iddia edildiği gibi Melik Bİrgin’in Gençlik Kollarında MYK üyesi olmadığını ve yönetimde de bir görevinin bulunmadığını söyledi. Birgin’in sadece parti üyesi olduğunu ifade eden Tüfenkçi, Pavey’e atılan twetin son derece çirkin olduğunu ve bunu asla kabul edemeyeceklerini belirtti. Gönderilen son mesajın kendilerini son derece üzdüğünü belirten Tüfenkçi, konuyu öğrenir öğrenmez yönetimin toplandığını ve Melik Birgin’i partiden ihraç ettiklerini söyledi. Birgin’in de aynı zamanda istifa dilekçesi sunduğunu kaydeden Tüfenkçi, “Benim bildiğim kadarıyla sayın Pavey’in bir başörtüsü ile ilgili bir twetinin ardından böyle bir yazışma olmuş. Bizde gerçekten çok üzüldük. Ak Parti üyesi olmasından dolayı daha da üzüntü duyuyoruz zaten” dedi.

PAVEY’DEN ÖZÜR DİLEYECEK

İl Başkanı Tüfenkçi ayrıca Melik Birgin’in Şafak Pavey’e ulaşıp özür dileyeceğini belirterek, “Oda pişmanlık duyuyormuş gençlik kollarından aldığım bilgiye göre” dedi.

Malatya AKP Gençlik Kolları Başkanı Miraç Göçmez’de haberi öğrenir öğrenmez 19 yaşındaki Melik Birgin’e ulaştıklarını ve konuyu görüştüklerini belirtti. Birgin’in kendilerine Pavey’e attığı twetten dolayı çok üzgün olduğunu ilettiğini kaydeden Göçmez, bir anlık kızgınlık sonucu böyle bir tweti attığını belirten Birgin’in en kısa zamanda Şafak Hanıma ulaşıp özür dileyeceğini ifade ettiğini söyledi. Göçmez, atılan mesajın teşkilatlarını son derece üzdüğünü belirterek böyle bir olayın olmasından dolayı son derece üzgün olduklarını belirterek, “Bundan sonraki süreçte böyle olayların bir daha tekrar edilmemesi için gerekli önlemleri alacağız” dedi.

Öte yandan Melik Birgin’e ait sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplar olayın gündeme gelmesiyle kapandı. Akşam saatlerinde Birgin’e ait tweetter sayfasına girildiğinde ismin altında Ak Parti Malatya Gençlik Kolları MYK üyesi ibaresinin yazıldığı görülürken ülke gündemine bir anda düşmesiyle her iki hesaba da artık ulaşım sağlanmıyor.

PAVEY ERDOĞAN’A ŞİKAYET ETTİ

Şafak Pavey, Malatya AKP İl Gençlik Kolları MYK Üyesi Melik Birgin’in kendisi hakkındaki ‘ayrımcı’ tweet’i üzerine Başbakan’a bir mektup yazdığını açıkladı. Milliyet gazetesinden Mehveş Evin’in haberine göre Pavey, Birgin’in, “Allah bir bacağını almış, hâlâ küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!” şeklindeki tweet’ini “her türlü nefret söylemine dur denilmesi içinBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şikayet etti.

Pavey, defalarca Başbakanlık makamına başvurmuş olmasına rağmen TBMM’nin erkeklerle aynı tuvaleti kullanmaya devam eden tek engelli kadın milletvekili olduğunu belirttiği mektubunda, “bu gibi durumlardan daha utanç verici olduğunu” söylediği tweet’i anlattı.

CHP Milletvekili Pavey’in Erdoğan’a mektubu şöyle:

“Sayın Başbakan,

Engelli biri olarak ayakta kalmak için diğerlerinden iki kat enerji harcamaya, toplumda bir yük gibi algılanmamak için güçlüklerimi hiç yansıtmamaya çalışan biri olarak, obur bir hevesle sürdürülen aşağılamalara, hükümetin ve özellikle maliye bakanlığının büyük küresel mücadelelerle edinilmiş ve ülkemizde de (yetersiz bile olsa) yasalarla tanımlanmış engelli haklarının, kurnaz yönetmeliklerle geri almasına bile alıştım.

Hatta defalarca makamınıza başvurmuş olmama rağmen, meclisin erkeklerle aynı tuvaleti kullanmaya devam eden tek engelli kadın milletvekili unvanını taşımaya bile teslim oldum. Utanca dair temel ilkelerimizin hayli farklı olduğunu bilenlerdenim. Ancak bazı değiştirilemez utanç sahaları vardır ki, bunlar sizlerin ve bizlerin başını ortak olarak yere eğecek kadar hicap yüklüdür.

Utanç veren tweet

En utanç vereni ile, engellilere karşı yazısız bir yasa kadar köklü yerleşmiş olan önyargı ve nefretin resmi olanıyla bir tweet üstünden karşılaştım;

Malatya AKP Gençlik Kolları MYK üyesi Melik Birgin bana şu tweeti gönderdi: “Allah bir bacağını almış, hala küfürden uyanmazsın, nedir bu inatçılık!”

Hayatımda hiç görmediğim birinin, küfür uykusuna devam ettiğimi söyleyebilecek cüreti bulabilmesi, muhtemelen bunu söylemiş olmasından kazandığı sosyal itibardır. Kendisine ancak bu sosyal destek; hayali ilahi günahları bedensel cezayla tehdit edebilmenin kibrini verebilir. Bu arada şükür ki, bu düşkün itibarı paylaşmıyoruz.

Midemi bulandıran, sözlerden tüten ağır nefret kokusu değil. Beni ürküten nefretle yaşayanların, kendi yaptıklarının doğru olduklarına inanmaları… Onaylamasam da bunu bile anlayabilirim. Bizim gibi, çatışmaları ideolojilerden yürüyen toplumlarda yerleşik nefret algısının birbirini kabule dönüşmesi uzun çağlar alabilir.

Ancak burada sorun; tweeti gönderen ayrımcı fanatiğin partiniz yöneticilerinden biri olması. Ve nefretini yüz binlerce kişi okumasına rağmen resmi görevine devam edebiliyor olması…

Ülkemin bütün engellileri adına

İktidarınızda bütün sisteminizi rövanş üstüne kurdunuz. Vaktiyle kin çetelesi tuttuklarınızın yanında, hak ve adalet savunucusu olarak duranların hiç telaffuz edilmiyor olması, bende ahlak yozlaşması ve güç tapınmasını dönüştürmeye değil, makamların el değiştirmesiyle ilgili olduğunuz zannı uyandırıyor.

İslam’a karşı nefret suçu için BM ye başvuracağınızı açıklamalarınızdan öğrendim. Ancak partinizin yerel bir üyesinin küstah tweetine karşı bir uygulama yapmazsanız, insanlığa karşı işlenmiş suçlardaki en güçsüz ve en sessiz çoğunluğa karşıahlaki borcunuzu yerine getirmeyip, sadece sempati bağlarınız olan nefret suçu mağdurlarına karşı hassasiyet gösterdiğinizi düşüneceğim.

Sizden ricam şahsımda kimlik olarak temsil edilen ülkemin bütün engellileri adına AKP Malatya Gençlik Kolları MYK üyesi ayrımcı fanatiği görevinden, tam da bu nedenle almanız… Belki bunu yaparsanız nefret suçlarına karşı tavizsiz bir samimiyet başlangıcını seçmeninize gösterebilir ve bundan sonra partinizde bu tür yaklaşımlarda bulunanlara karşı insanlığın ortak değerleri konusundaki yaklaşımınızı sunmuş olursunuz.

İnsanlığa ödenmesi gereken borç

Bunu sizden milletvekili olarak değil: hayatı boyunca baş örtülü kızların eğitim hakkını, inanç özgürlüğü hakkını, şahsınızın siyaset yapma hakkını, 28 Şubat döneminin bütün haksızlıklarına şimdi değil, tam o sırada çevrenizde bugünkü dalkavuklarınız yokken açıkça ve bütün riskleri ile karşı çıkmış insan hakları savuncusu bir seküler olarak istiyorum.

Vaktiyle siyasi hayatınıza karşı yürütülen kampanyada sizden ikbal ve imtiyaz beklemeden, ikbal ve imtiyaz ihtimallerini (ne yazık ki ülkemizde pek alışkın olunmayan biçimde) reddeden biri olarak istiyorum.

Bunun bana değil, insanlığa ödenmesi gereken bir borç olduğunu düşünüyorum.

Şafak Pavey, CHP İstanbul Milletvekili.” (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com