''Obalar ve Ekipler Kış Milli Kampı'' sona erdi

''Obalar ve Ekipler Kış Milli Kampı'' sona erdi
İzcilik -Gediz'de, 1450 metre rakımlı tesislerde güç hava koşullarında bir hafta yürütülen ''Obalar ve Ekipler Kış Milli Kampı'' sona erdi

Türkiye İzcilik Federasyonunun (TİF), Kütahya'nın Gediz ilçesindeki Murat Dağı'nda, eksi 15 derece soğukta ve yaklaşık 70 cm kar örtüsü bulunan tesislerde bir hafta süren ''Obalar ve Ekipler Kış Milli Kampı'' sona erdi.
     Kamp Müdürü ve TİF eğitmeni Arif Sertkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Murat Dağı'nda, 1450 metre yüksekliğindeki federasyona ait tesislerde çeşitli illerden 11-18 yaş grubundaki yaklaşık 120 izciye ''güç koşullarda hayatta kalma eğitimi'' verdiklerini bildirdi.
     Eksi 15 derece soğukta ve 70 santimetreye yaklaşan kar örtüsü bulunan alanda doğayla baş başa zaman geçiren izcilerin, birlik, beraberlik ve paylaşma duygularını geliştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Sertkaya, şöyle devam etti:
     ''İzci arkadaşlarımıza izciliğin temel bilgilerini anlattık. İstasyon çalışmalarıyla bunları uyguladılar. İglo, yani Eskimo evi dediğimiz barınakları yapmayı, böylece soğukta, kar altında daha az üşümeyi öğrendiler. Kızakla kaydılar. Telsiz kullanmayı da öğrettik. Kısacası doğada yaşam şartlarının ne şekilde olacağını uygulamalı olarak anlatmaya çalıştık. İzciliği yaşayarak, yaparak öğretmeye yönelik çalışmalarımız gayet başarılı geçti. Herhangi bir olumsuzluk anında kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için eğitim aldılar. Bu eğitim sayesinde günlük yaşantılarını diğer gençlerden farklı sürdürebilirler.''
     Sertkaya, kampın son akşamında kamp ateşi düzenleyip eğlence etkinliği yaptıklarını sözlerine ekledi.
     TİF Teknik Kurul Başkanı Nuri Karslı da izcilerin, teknolojik imkanları da kullanarak her koşulda hayatta kalabilecek özelliğe sahip olduğunu kaydetti.
     İstanbul Esenler'den kampa katılan Gamze Şimşek, burada hem eğlenceli hem de bilgilendirici faaliyetlere katıldıklarını anlatarak, izciliğin temel kurallarını öğrenmek ve yeni arkadaşlar edinmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com